14 yaşındaki çocuk gelin operasyonla kurtarıldı!

Mardin’de 14 yaşındaki küçük yaşta çocuğun evlendirildiği ihbarını alan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Mardin İl Emniyet Müdürlüğü ile ortak çalışma yürüterek çocuk gelini kurtarmak için film gibi bir operasyon düzenledi.


Mardin’in Kızıltepe ilçesi Yenimahalle’de Cumartesi günü 14 yaşında bir kız çocuğunun evlendirildiği ihbarını alan Mardin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı çocuk şube polisleri, 14 yaşında evlendirilen ve düğün salonunda yüzlerce kişinin katılımıyla düğünü yapılan D.K.’yı çocuk gelin olmaktan kurtarmak için seferber oldu.

DEDEKTİF GİBİ ÇOCUK GELİN ARADILAR

Ellerinde yalnızca bir telefon numarası olan ve dedektif gibi 14 yaşındaki çocuk gelini arayan ekipler, 5 saat süren çalışmanın sonrasında çocuk gelinin yerini belirleyerek operasyon düğmesine bastı. Ekipler ellerindeki numaradan ve kuaför adresinden yola çıkarak başlattıkları çalışma ile Kızıltepe ilçesindeki bütün düğün salonlarını takip etti. Çocuk gelinin profiline uygun bir düğün salonunda yapılan düğün merasimini inceleyen ekipler, olay çıkmaması için saatlerce düğünün bitmesini bekledi.

MARDİN ASP’DE KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Mardin ASP İl Müdürü Hüsnü Bengin Efetürk, bakanlık yetkilileri, Mardin Valiliği ve emniyeti ile beraber kriz masası yaratarak bir çocuğu gelin olmaktan kurtarmak için saatlerce süren mücadeleyi anlattı. ASP İl Müdürü Hüsnü Bengin Efetürk, akşam saat 20.00 sıralarında gelen ihbar üstüne 12 kişilik bir ekiple harekete geçtiklerini söyleyerek, “Bakanlığımız, Mardin Valisi Mustafa Yaman ve Mardin İl Emniyet Müdürüne konuyu iletmemizin sonrasında 14 yaşında ailesi tarafından zorla verildiğini belirlediğimiz kızımızı kurtarmak için dakikalar ile yarıştık” şeklinde konuştu.

KUAFÖR TEYZESİYMİŞ

Ellerinde yalnızca telefon numarası olduğunu söyleyen Efetürk, “Aradığımız numara kuaföre aitti, telefonda bu şekilde bir gelin olmadığını öne sürdü. Ama işin peşini bırakmadık ve takibe devam ettik. O kuaför kızın teyzesi çıktı” diyerek konuştu.

“DÜĞÜNDE OLAY ÇIKMASIN DİYE SAATLERCE BEKLEDİK”

ASP Mardin İl Müdürü Efetürk, düğün çok kalabalık olduğun için kızı almak için düğünün bitmesini beklediklerini belirtti. Efetürk, şunları belirtti:

“İhbarı aldıktan sonra nöbetçi müdürümüz, kuruluş müdürümüz, meslek elemanlarımız ile beraber bu ihbarı değerlendirdik. Yalnızca elimizde çocuk gelinin gittiği kuaförün numarası vardı. Biz bundan yola çıktık. Bu numarada ’yanlış ihbar’ şeklinde konuştu. Biz de Kızıltepe ilçesi olunca Valimiz ve Bakanımızın talimatları gereği bütün düğün salonlarını dolaştık. Şahsın eşkaline uygun bir yer belirlendi. Çocuk şube ekiplerince düğün kontrol altına alındı. Düğünden kızı almamız çok riskliydi. Düğünün bitmesini bekledik. Düğünden eve doğru giderken yaşı küçük kızı ve damadı aldık. Sabah 06.00’ya kadar çalışmalarımız sürdü. Kızımız devlet koruması altına alındı. Kızımızın sağlığı çok iyi. 13 yaşını bitirmiş 14 yaşına girmiş kızımız. Şuan gayet iyi daha da iyi olacak. Devletimiz korumasında.”

Konuyla alakalı damat M.A.E.İ. (24) ve aileler polisler tarafından gözaltına alınırken, çocuk yaşta zorla evlendirilen 14 yaşındaki D.K. devletin koruması altına alındı. Çocuk gelinin evlendirilmesi hakkında aileler ve damat ile ilgili geniş çaplı soruşturma sürüyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz