15 tatile girmeden önce sınav sonuçları ve devamsızlık nasıl öğrenilir?

15 tatile girmeden önce veliler ve öğrenciler MEB’in sistemi üzerinden devamsızlık durumları ve sınav sonuçları ile alakalı bilgi alabiliyor. e-Okul VBS üzerinden yapılan sorgularda öğrencilerin son girdiği sınavlar hakkında net bilgilere ulaşılırken devamsızlık durumları hakkında ayrıntılı bilgi veriliyor.


e-Okul öğrenci giriş üstünden ortaöğretim okullarında okuyan öğrenciler, son sınavlara girdiler. Sınav neticelerini internet üstünden öğrenebilirken, devamsızlık vaziyetinde son vaziyeti görebilmektedir. Öte yandan öğrenciler, dönem projelerini sistem üstünden işlem yapabilmektedir. Veliler ise çocuklarının eğitim döneminde hangi vaziyette olduklarını, sınav neticeleri ve devamsızlık vaziyetin nasıl olduğunu görebiliyor.

Öğrenciler ve veliler Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sayfalarından olan e-Okul’da istediği işlemi yapabiliyor, merak edilen sorulara yanıt bulabiliyor. Öğrenciler sınav neticeleri ve not bilgisi üstünden anbean güncellenen sistemde son vaziyeti öğrenebilirken; veliler öğrenmcilerinin devamsızlık gibi önemki vaziyetleri sistem üstünden takip edebiliyor. Birinci sınavlar gerçekleştikten sonra, öğretmenler öğrencilerin aldıkları puanı sisteme kaydediyorlar.

On senedir faaliyetini sürdüren e-okul veli, öğretmen, öğrenci arasındaki ilişkiyi teknolojik açıdan en iyi yere getirmeye çalışıyor. 2007 senesinden önceki süreçlerde, koodirnasyon eksikliği yüzünden birçok öğrenci tam olarak kendini yetiştirememiştir. Öğretmen ve veli arasındaki kopukluğun en büyük bedelini öğrenciler yaşamıştır. Her ne kadar veli toplantıları gerçekleşse de, bu toplantılar birebir değil, genel olarak gerçekleşmiştir. Bu da öğrencinin gerek ders başarısını gerek ahlaki vaziyetini oldukça etkilemiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu sistemi sayesinde daha profesyonel, daha modern ve en önemlisi öğrencinin üstünden daha iyi bir eğitim sağlanmıştır. 2007 senesinde açılan site, ilk başlarda yalnızca öğrencinin sınav notalarına göre sistemini kurarken, ilerleyen senelerde büyük bir yol katetmiştir. Bu da veli açısından oldukça önem taşımaktadır. Evladını en iyi biçimde takip edebilmekte ve ona göre önlem sağlayabilmektedir. Sistemin üç farklı girişi bulunmaktadır.

PEKİ SİSTEME GİRİŞ NE YAPMAK GEREKİYOR?

Genel olarak velilerin ve öğrencilerin e-Okul’a giriş olarak tanımladıkları işlem aslen VBS’ye yani Veli Bilgilendirme Sistemi’ne giriştir. VBS’ye giriş yapılacak öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri, tercih neticeleri gibi verilere ulaşılabilir. Peki e-Okul VBS girişi nasıl yapılır? E-okul VBS girişi için ilk adımda bilgilerine erilmek istenen öğrencinin T.C kimlik ve okul numaraları alaka alanlara girilmeli. Bunların hemen yanında yer verilen güvenlik numaraları (siteye giren herkes için farklı) “Resimdeki Rakamlar” kutusuna yazıldıktan sonra “Giriş” butonuna tıklanarak VBS’ye giriş yapılabilir.

Bunun için öncelikle internet bağlantısının olduğu herhangi bir akıllı cep telefonundan ya da bilgisayardan internet erişimi sağlayın ve karşınıza açılacak sayfada resmi e- okul web sayfasına tıklayın. Burada öğrenciye ait olan bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler ise öğrencini T.C kimlik numarası ve eğitim gördüğü okulda kullandığı okul numarasıdır. Bu bilgileri uygun boşluklara eksiksiz bir biçimde yazdıktan sonra giriş butonuna basın.

HER ÖĞRENCİSİ İLE AYRI SELAMLAŞAN ÖĞRETMENİN YERLİ VERSİYONU

Öğretmen/idari giriş, öğrenci girişi, veli bilgilendirme sistemi girişi. Öğretmenler ve idareciler, öğrencilerin notlarını, davranışlarını, başarı grafiğini kendi sistemi üstünden girebilmektedir. Öğrenci girişi ise okuldaki sınav notlarını, başarısını yahut başarısızlığını öğrenci sistemi içerisinde görebilir. Veli, ise bilgilendirme sistemi üstünden öğrencinin görmediği, öğretmenin öğrenciyle ilgili düşüncelerini bu sistem üstünden görebilmektedir. Veli ve öğrenci TC Kimlik üstünden sistemi kaydedebilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri bu sistemin daha fazla faydalı olabilmesi içinde dünya üstündeki eğitim sistemi üstünden hareket etmektedir. Yetkililer, öğrencilerin başarısının daha iyi olabilmesi için teknolojinin bütün olanaklarından yararlanmaktadır. Avrupa’daki ve Amerika’daki sistemler incelenmektedir ve bu inceleme üstünden Türkiye’deki sistemi daha iyi bir biçimde entegre edebilmektedir. MEB, e-okul sistemini 2016-2017 senelerinde görsel olarak değiştirmiştir ve görsellik açısından daha rahat ve daha hızlı neticeler almayı bekliyor. İlerleyen zamanlarda bu sistemin daha fazla gelişmesi beklenilmektedir.

İlginizi Çekebilir
Karne tatili yapmadan kar tatili yaptılar

Karne tatili yapmadan kar tatili yaptılar

Yoğun kar yağışının etkili olduğu Nevşehir, Bolu, Karaman, Niğde, Bayburt ve Sivas'ta eğitime bir günlük ara verildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz