2017 senesi için tarım ve gıda sektörü hakkında değerlendirmeler yapıldı

2017 senesinde gündemden düşmeyen, son olarak Fransa’dan et ithalatı ile tekrardan alevlenen ithalat münakaşalarını değerlendiren Türkiye Gıda İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, arz açığı olan ürünlerde fiyat istikrarı için ithalat yapılmasının kısa vadede faydalı olacağını, fakat uzun vadede üretime zarar vereceğini belirtti.


Kopuz, 1 Ocak itibariyle bazı içecekler için yürürlüğe giren ÖTV uygulamasının ise gıda enflasyonu ile mücadele kararlılığıyla çeliştiğini kaydetti.

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, tarım ve gıda sektörü açısından 2017 senesini değerlendirdi, 2018 senesine ilişkin beklentilerini dile getirdi. Kopuz, tarımsal büyüme hakkında teşvik planlamalarının değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Her yıl ürün bazında ciddi manada değişiklikler oluyor. İklim değişikliği hakkında TGDF olarak hazırladığımız raporu bakanlığa verdik.

Bütün dünya da iklim değişikliklerini baz alarak, ürün deseninin biçilebilir alanlarına planlama yapıyorlar. Türkiye’de de bu iklim değişikliği planlarının öngörülerek, bakanlığımızın da ürün coğrafyasında hangi ürünün ekilebilir, sağlıklı verim verilmesi açısından bunun planlaması yapılması gerekir. Bu manada baktığımız zaman bu desteklerin kesinlikle ithalatın büyümesini engelleyecek, Türkiye’de ekilebilir ve üretebilir ürün desenlerinin tekrar teşviklerle yükseltilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

TGDF Başkanı Kopuz, merdiven altı üretimde bakanlıkla yaptıkları görüşmede çok ciddi denetim yapıldığını vurgulayarak, “Bu konuda özellikle işlenmiş ambalajlı ürünlerin piyasada satılması ile alakalı gıda ve içecek sektörüyüz. Avrupa Birliği standartlarının uygulanması konusundaki hassasiyetimizi dile getiriyoruz.

Özellikle açıkta satılan, pazarda satılan ürünlerde, merdiven altı ürünleri teşvik edecek, tüketiciyi de bilinçlendirmemiz gerekir. Ambalajlı ürünlerin tüketilmesinde de bilinçlendirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kopuz, Türkiye’de 15 yıldır yapılan gıda ve içecek sektöründeki başarılardan bir tanesinin yüzde 18 olan işlenmiş gıdalardaki KDV’lerin yüzde 8’e indirilmesi olduğunu belirterek, yüzde 8 olanların da yüzde 1’e indirilmesi olduğunu ifade etti.

Kopuz sözlerine şu şekilde tamamladı, “Nitelik açısından baktığımız zaman kontrollerin yeterli olduğu kanaatindeyim ama cezai müeyyidelerin biraz daha ağırlaştırılması gerekir. Yalnızca para cezasıyla kalmaması gerekir. Bu şekilde çok kalıcı vergi cezaları gibi ağır yaptırımların olması gerekir. Bu da Avrupa Birliği ülkelerinde mevcut. İnşallah ilerleyen zamanlarda bu gıda cezalarının daha da ağırlaştırarak böyle gündeme sokmamız gerekir” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir
Rusya’dan tedirgin edici tarım açıklaması

Rusya’dan tedirgin edici tarım açıklaması

Rusya Türkiye ile yapılan tarım anlaşmalarının kurallarının Türkiye tarafından biranda beklenmedik bir biçimde tek taraflı revize edildiğini açıkladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz