2018-KPSS sınav başvurusu yapacaklar dikkat! Ayrıntılı KPSS 2018 haberi

ÖSYM, 2018 KPSS lisans sınavı başvuru tarihleri hakkında açıklama yaptı, Genel Yetenek ve Genel Kültür, Alan Bilgisi, Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavları ne zaman sorusunun yanıtı verdi. KPSS lisans konuları açıklandı mı? 2018 yılında hangi konulardan soru gelecek?


Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Genel Yetenek-Genel Kültür, Alan Bilgisi, Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınav müracaat tarihleri, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınav takvimi içerisinde paylaştı. Sınava girecek olanlar için müracaat tarihleri belli olurken, sınav merkezi “sınav ücretleri” üstüne açıklama yapmadı. Sınav ücretleri, müracaat tarihlerinin yayınlandığı gün açıklanması bekleniliyor.

2018 KPSS LİSANS MÜRACAAT TARİHLERİ

KPSS Lisans’a dair bütün müracaatları 10 Mayıs 2018 tarihinde başlıyor, 21 Mayıs 2018 tarihinde sona eriyor. Geç müracaat tarihleri 6 Haziran 2018’de saat 10:00’da başlıyor, 23:59’ta sona eriyor. Sınav 22 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak. Sınav neticeleri ise 31 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacak.

KPSS 2018 SINAVLARI

2018 KPSS LİSANS KONULARI

Sınav Merkezi, KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür sınavında; Türkçeden 30 soru, Matematikten 27 soru, Geometriden 3 soru, Tarihten 27 soru, Coğrafyadan 18 soru, Vatandaşlıktan 9 soru ve Güncel Bilgilerden 6 soruyu, konuları içerisinden seçecek. Buna göre;

Türkçe konuları (30 soru)

Sözcük manası, cümlede mana, Paragraf, Dilbilgisi (sözcük türleri, tamlamalar, fiiller, fiilimsiler, ekler, sözcüğün yapısı, cümlenin öğeleri, fiil çatısı, cümle çeşitleri), anlatım bozuklukları, yazım kuralları, noktalama işaretleri ve sözel mantık-akıl yürütme konularından soru soracak.

MEMUR ALIMLARINA YENİ DÜZENLEME GELDİ

Matematik konuları (27 soru)

Temel kavramlar, sayılar, bölme ve bölünebilme kuralları, asal çarpanlarına ayırma, EBOB-EKOK, birinci dereceden denklemler, rasyonel sayılar, eşitsizlik, mutlak değer, üslü sayılar, köklü sayılar, çarpanlara ayırma, oran-orantı, sorunlar, kümeler, işlem ve modüler aritmetik, permütasyon, kombinasyon, ihtimal, tablo ve grafikler, sayısal mantık sorunları konularından soru sorulacak.

Geometri konuları (3 soru)

Geometrik kavramlar ve doğru açılar, çokgenler ve dörtgenler, çember ve daire, analitik geometri, katı cisimler konularından soru sorulacak.

Tarih konuları (27 soru)

İslamiyet öncesi Türk tarihi, Türk-İslam tarihi, Türkiye tarihi, Osmanlı tarihi, Osmanlı Devleti kültür ve medeniyeti, en uzun sene, Avrupa’da meydana gelen gelişmeler ve bu gelişmelerin Türk-İslam dünyasına etkileri, 20. Yüzyılda Osmanlı Devleti, Kurtuluş savaşına hazırlık dönemi, Kurtuluş savaşı muharebeler ve antlaşmalar dönemi, Atatürk ilke ve inkılapları, Atatürk dönemi Türk dış politikası, Çağdaş Türk ve dünya tarihi konularından soru sorulacak.

Coğrafya konuları (18 soru)

Coğrafi konum ve Türkiye’nin coğrafi konumu, Türkiye’nin yer biçimleri ve nitelikleri, Türkiye’nin iklimi ve bitki örtüsü, Türkiye’de nüfus ve yerleşme, Türkiye’nin ekonomik coğrafyası, Türkiye’nin coğrafi bölgeleri konularından soru sorulacak.

Vatandaşlık (9+6 soru) konuları

Hukuka giriş, anayasal gelişmeler, genel esaslar, temel haklar, yasama, yürütme, yargı, idari yapı, uluslararası örgütler ve güncel konular (6 soru) konularından soru sorulacak.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
ALES sınavı 2017 sonuçları açıklandı mı? 2018’de sınavlar ne zaman!

ALES sınavı 2017 sonuçları açıklandı mı? 2018’de sınavlar ne zaman!

ALES sınav sonuçları açıklandı mı? ÖSYM, ALES sonuç sayfası ne zaman açılacak? Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi sınavla alakalı sonuçların açıklanması için resmi bir saat açıklamsında bulunmadı. Ancak sınav merkezi, 2018 senesinde yapılacak sınavlarla alakalı resmi açıklamada bulundu. Sınava dair sorular ve cevaplar haberin detayında.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz