2018 Yılı ehliyet sınavı tarihleri belli oldu mu? MEB açıklaması!

MEB tarafından hazırlanan 2018 sınav takvimleri içerisinde ehliyet sınavları ile ilgili tarih belli oldu. Motorlu Taşıt Sürücü kursiyerlerinin merakla beklediği sınavla ilgili soruların cevabı haberin devamında.


Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavları 2018 senesinde başlıyor. Sınava girecek olanlar için sınav takvimini paylaşan MEB, sınava dair merak edilen sorulara yanıt verdi. Detaylı sınav takvimi yayınlandığını haber içeriğimizde olacaktır. İşte merak edilen sorular ve cevaplarla Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri sınavları…

2018 SENESINDE İLK SINAV NE ZAMAN YAPILACAK?

MEB, ilk sınavı 10 Şubat 2018 tarihinde saat 14:00’te yapıyor. Sınavlara dair netice tarihini ilerleyen günlerde açıklaması bekleniliyor.

SINAVDA TOPLAM KAÇ SORU SORULACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavda toplam 50 soru soracaktır. 50 soru dağılımı ise; İlk yardım 12, Trafik ve Çevre 23, Araç tekniği 9, Trafik Adamı 6 soru.

SINAVDA DÖRT YANLIŞ BİR DOĞRUYU GÖTÜRÜYOR MU?

Hayır… ÖSYM sınav sistemini MEB uygulamıyor. Sınavda toplam 50 soru soruluyor ve her problemin değeri 2 puan. Sınavda en düşük 70 puan alan kişi sınavı geçiyor. 50 sorudan 35 tanesini doğru yapan otomatikman sınavı geçmektedir.

KİŞİ EHLİYET SINAVINA KAÇ DEFA KATILABİLİR?

İlk olarak kişi sürücü ehliyet kursuna katılması mecburdur. Sürücü kursuna katılan kişinin yılda 4 defa hakkı bulunmaktadır. 4 defa sınavı geçemeyen kişi, yeniden sürücü kursuna katılarak, sınava girme hakkına sahip olur.

70 PUAN YAPANLAR DİREKSİYON SINAVINA KAÇ DEFA GİREBİLİR?

Yazılı sınavda 70 puan yapanlar bir yıl boyunca, MEB tarafından tespit edilen tarihlerde direksiyon sınavına katılacaktır. Bir yıl boyunda 3 defa sınav yapılmaktadır. 3 defa sınavı geçemeyen kişi, sürücü kursu tarafından yeniden en az iki saat eğitimi almak mecburiyeti vardır. Ve 3 defa daha sınava girme hakkına sahip olur.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz