2018 Yılında kaç öğretmen atanacak? Hangi branşlara kadro verilecek?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2018 yılında 20 bin öğretmenin atamasını gerçekleştirecek mi; hangi bölümlerde, kaç öğretmen alınacak? TBMM Eğitim Komisyonunun CHP’li üyesi Ceyhun İrgil, en çok merak edilen bu soruları Milli Eğitim Bakanlığı’na sordu. Bakanlık İrgil’in bu sorularına cevap verdi.


2018 senesinde 20 bin öğretmen ataması yapılacağının açıklamasıyla hangi alandan kaç öğretmen atanacağının merak konusu olduğunu söyleyen TBMM Eğitim Komisyonu mensubu CHP’li Ceyhun İrgil, bu soruyu Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) sordu. MEB’den gelen cevapta ise, branşlara ilişkin bir belirlemenin henüz yapılmadığı söylendi.

CHP’li İrgil’in sorusuna cevap veren MEB, “İl Milli Eğitim Müdürlükleri kendi illerine ayrılan kontenjan ölçüsünde atama yapılacak alanlar ile bu alanlara atanacakların istihdam edileceği eğitim kurumlarını belirlemektedir. Tespit edilen bu eğitim kurumları atama döneminde sisteme yansıtılarak atanacak öğretmen adaylarının tercihine sunulmaktadır. Bu kapsamda henüz bir tespit edilme yapılmamıştır” ifadesinde bulundu.

‘Emekli öğretmen sayısı her sene artıyor’

Bakanlık öte yandan CHP’li İrgil’in emekliye ayrılan öğretmen verilerine ilişkin sorusunu da cevapladı. MEB’in verdiği rakamlara göre; 2017’nin temmuz ayında emekli olan öğretmen sayısı 2016’nın temmuz ayında emekli olan öğretmen sayısına oranla yüzde 17’lik bir artış göstererek 11 bin 408’e yükseldi. Ayrıca bilimsel olmadığı yönünde eleştirilen yeni müfredatın açıklanmasını takiben toplamda 12 bin 330 öğretmen emekliye ayrıldı. Son 5 senede emekli olan öğretmen sayıları da tespit edildi; 2013’te 5 bin 381, 2014’te 6 bin 321, 2015’te 9 bin 005, 2016’da 9 bin 943, 2017’de 13 bin 373 öğretmen emekli oldu.

İlginizi Çekebilir
Şehit yakını, gazi ve gazi yakınları için atama kurası çekildi

Şehit yakını, gazi ve gazi yakınları için atama kurası çekildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 257 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının atama kurasının yapıldığını açıkladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz