2018’de AGİ ücretleri arttı mı? AGİ nasıl hesaplanır? İşte yanıtı

“AGİ ne kadar oldu?” sorusuna cevap aranıyor. Asgari ücretin ortalama yüzde 14.2 oranında artırılmasıyla birlikte AGİ’de de artış yaşandı.


Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yapılan görüşmeler neticesinde 2018 asgari ücreti ve buna bağlı olarak Asgari Geçim İndirimi (AGİ) tespit edildi. Asgari ücret 14.2 oranında zamla bin 404 TL’den bin 603 TL’ye yükseldi.

2018’de AGİ ne kadar oldu?

Bekar 152,18 TL

Evli, eşi çalışmayan 182,51 TL

Evli, eşi çalışmayan 1 çocuklu 205,44 TL

Evli, eşi çalışmayan 2 çocuklu 228,16 TL

Evli, eşi çalışmayan 3 çocuklu 258,70 TL

Evli, eşi çalışmayan 4 çocuklu 258,70 TL

Evli, eşi çalışmayan 5 çocuklu 258,70 TL

Evli, eşi çalışan 152,18 TL

Evli, eşi çalışan 1 çocuklu 175 TL

Evli, eşi çalışan 2 çocuklu 197,83 TL

Evli, eşi çalışan 3 çocuklu 228,56 TL

Evli, eşi çalışan 4 çocuklu 243,48 TL

Evli, eşi çalışan 5 çocuklu 258,70 TL

Asgari Geçim İndirimi nedir?

Kısaca AGİ olarak bilinen Asgari Geçim İndirimi, medeni vaziyete, çocuk sayısına göre değişiklik gösteren, 16 yaşından büyük bütün çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının toplam gelirinden çıkarılmasıyla vergi dışı bırakılmasıdır. İşçiye isveren tarafından devlet ismine ödenen AGİ, işverenin vergisinden düşülmektedir.

AGİ’den ücreti gerçke usulde vergilendirilen heskes faydalanabilir. Ayrıca ücretleri öbür ücretler kapsamında vergilendirilenler ise bu indirimden yararlanamazlar.

AGİ bekar yahut eşi çalışan fakat çocuğu bulunmayan işçinin maaşının içinde yer almaktadır ancak, eşin çalışması ve çocuk vaziyetine göre AGİ ücreti değişir ve ayrı bir biçimde ödenir.

İşverenlerin AGİ ödemesi yapması mecburdur. Ödemeyen işverenler İş Yasası ve Vergi Usul Kanunu’na uymadığı için suç işlemiş sayılır. Bu vaziyette Maliye Bakanlığı re’sen yahut ikmalen tarhiyat yaparak işverene vergi ziyaı cezası kesecektir. İşçi tarafında ise iş sözleşmesi feshedilebilir ve hukuka başvurulabilir.

AGİ nasıl hesaplanır?

Asgari Geçim İndirimi hesaplanırken, alakalı senenin başındaki (Birinci 6 aylık) asgari ücret tutarının senelik toplamı hesaplanır, hesaplanan senelik toplam tutar, Asgari Geçim İndirimi oranı ile çarpılır, elde edilen Asgari Geçim İndirimine asıl tutar en düşük Gelir Vergisi oranı olan %15 ile çarpılarak bulunan değer 12’ye bölünür ve aylık Asgari Geçim İndirimi tutarı hesaplanır.

Oran hesaplanırken çalışanın medeni vaziyeti göz önüne alınır. Senelik asgari ücret toplamının, işçinin kendisi için %50’si, çalışmayan eşi için %10’u, bakmakla yükümlü olduğu 2 çocuğun her biri için %7,5’u, 3. çocuk için %10’u ve sonraki çocukların her biri için ise %5’i asıl alınır. Bu oranlrın toplamı %85’i geçemez. Örneğin eşi çalışmayan ve 3 çocuğu olan bir işçinin asgari geçim indirimi oranı %50 + %10 + %7,5 + %7,5 + %10 = %85 olacaktır. Senelik asgari ücret toplamı bu oran ile çarpılır ve netice 12’ye bölünerek aylık asgari geçim indirimi hesaplanır.

Hesaplanan Asgari Geçim İndirimi %85’den büyük olamaz.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Açlık sınırının altında kalan asgari ücrete tepkiler büyüyor

Açlık sınırının altında kalan asgari ücrete tepkiler büyüyor

Açlık sınırının altında belirlenen asgari ücret rakamı işçileri memnun etmedi. Yeni belirlenen rakamları az bulan çalışanlar tepkilerini her geçen gün dile getirmeye çalışıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz