2018’de İşsizlik Maaşlarına Zam Geliyor!

Sigortalı çalışanların işsiz kalması halinde belirli bir süre hayati ihtiyaçlarını sürdürebilmesini sağlayan işsizlik maaşının 2018 için zam oranları açıklandı.


Asgari ücret artınca asgari ücrete endeksli hesaplanan bazı ücretler de arttı. Geçen yıl en düşük işsizlik maaşı ise 659 lira iken 710 TL olmuştu. Buna göre, 2017 senesinde işsizlik maaşının üst limiti de, 1.318 liradan 1.421 TL’ye yükselmişti.

İŞTE 2018 RAKAMLARI

2018’de ise işsizlik maaşı, en düşük 811 lira oldu. İşsizlik maaşının üst sınırı bin 623 lira olarak uygulanacak.

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

İşsizlik maaşı, işsiz kalan kişinin son dört aydaki yaklaşık brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor. Bu kişinin maaşı ne kadar yüksek olursa olsun alacağı işsizlik maaşı asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemiyor.

EN DÜŞÜK GSS PRİMİ NE KADAR?

Evdeki kişi başına gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (2029 TL/3 = 676 TL) Genel Sağlık Sigortası primi ödemeyerek sağlık hizmeti alabilecek. Kişi başı gelir 676 lira ile 2029 lira arasında olanlar ise asgari ücretin 3’te 1’inin yüzde 12’si oranında yani 81 lira ödeyerek sağlıktan faydalanabilecek.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
İşsizlik maaşları artıyor

İşsizlik maaşları artıyor

3 milyonu aşkın işsizi bulunan Türkiye’de işsizlik sigortası ile ilgili planlanan düzenlemeler umut vaat ediyor. İşsizlik ödeneğinden yararlanmayı kolaylaştıran ve iş aramaya özendiren yeni uygulamanın taslağı hazır. Ulusal İstihdam Stratejisi yüksek işsizlik maaşı ile başlayıp azalan maaş grafiği ile insanları iş aramaya sevk etmek istiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz