2019 seçimlerine BBP, MHP, AKP ittifakı!

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Bu ittifakın gerçekleşmesi durumunda 2019 kasım seçimleri birinci turda Allah’ın izniyle neticelenir. Yani AK Parti, MHP ve Büyük Birlik Partisi ittifakıyla ilk turda sonuç çıkar” ifadeleri kullanıldı.


Mustafa Destici, partisinin haftalık olağan basın toplantısını Şişli’de bir otelde düzenledi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Mustafa Destici, gazetecilerin sorularını da cevapladı.

Destici, bir soru üstüne Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin yapacağı ‘ittifak’ üstüne partisinin kararı ve görüşlerinin ne olacağıyla alakalı soruları cevapladı.

16 Nisan referandumundan sonra Türkiye’nin yeni bir sistemle yönetildiğini vurgulayan Destici, bu sistemin tam olarak uygulamaya geçmesi için uyum kanunlarının önemine dikkat çekti. Uyum kanunlarının bir an önce çıkarılması gerektiğini söyleyen Destici, BBP olarak bu hususta siyasi partiler kanununun değiştirilmesi, seçim yasasını değiştirilerek temsilde adaletin önündeki engellerin kaldırılması, seçim barajının kaldırılması ve seçim ittifaklarının yasal hale getirilmesi gibi bir takım öneri ve tekliflerde bulunduklarını hatırlattı.

“BBP, bu ittifakın içinde olacaktır”

Mustafa Destici, “Sayın Cumhurbaşkanımız öncülüğünde AK Parti ile yaptığımız görüşmelerde onların da bu hususta pozitif olduklarını gördük. Daha sonra da Milliyetçi Hareket Partisi ile AK Parti arasında da ‘ittifak’ görüşmeleri yapıldı. Büyük Birlik Partisi olarak, bu ‘milliyetçi’, ‘maneviyatçı’ların beraberliğini önceleyen ve ‘milli mutabakat’ etrafında birleşilmesini öneren bu ittifakın içerisinde yer alacağımızı ifade ettik. Bunu çok açık yüreklilikle desteklediğimizi ifade ettik. Bir defa daha yineliyorum; biz bu ittifakı destekliyoruz. Büyük Birlik Partisi başından beri bu ittifak görüşmelerinin içindedir, inşallah milliyetçilerin, maneviyatçıların bir milli mutabakat çerçevesinde yaratacağı bu ittifakın, işbirliğinin içinde olacaktır” şeklinde konuştu.

“Bugüne kadar hiçbir zaman siyasette ‘ben’ demedik”

Bir basın mensubunun “AK Parti ve MHP ittifakına, partinizin katılmasıyla sizin yahut partinizin siyasi hedefi yahut kariyeriniz ne olacaktır?” biçimindeki sorusuna Destici, “Ben ve arkadaşlarım bugüne kadar hiçbir zaman siyasette ‘ben’ demedik, hep ülkemiz ve milletimiz dedik. Dolayısıyla bugüne kadar hiçbir plan ya da hesap içerisinde olmadık. Bugün de olmadık, yarın da olmayız. Devletimizin bekasının, ülkemizin bütünlüğünün ve milletimizin birliğinin söz konusu olduğu bir yerde hesap yapacak bir vaziyette değiliz. Devletimiz ve milletimiz için ‘Evet’ dedik ve onun arkasında da durmaya devam ediyoruz” biçiminde cevap verdi.

“İttifakın karşısında duranlar için korku paçayı sarmıştır”

Mustafa Destici bir soru üstüne, bazı çevrelerin AK Parti, MHP ve BBP ittifakından rahatsız olduğunu dile getirdi. Destici, ittifakın içine fitne sokmaya çalışanların, ittifakın taraflarını rahatsız edecek söz ve eylemleri gündeme getirmeye çalışacaklarını söyleyerek şunları belirtti: “Ama bunların hiçbiri bu ittifakın önüne engel teşkil edemeyecektir. Çünkü ittifakın karşısında duranlar için ‘korku paçayı sarmıştır’. Bu ittifakın gerçekleşmesi halinde 2019 Kasım seçimleri birinci turda Allah’ın izniyle bitecektir. Yani AK Parti, MHP ve Büyük Birlik Partisi ittifakıyla ilk turda biter. Karşıtlar da bunu çok iyi biliyorlar. Dolayısıyla ‘acaba bu ittifakı nasıl yaralayabiliriz’, ‘nasıl bir fitne sokarız’ diyerek şimdiden uğraşlar başlamıştır. Ama ittifakı yaratan partilerimizin ‘Allah’ın izniyle bu ittifakı bozmaya hiç kimsenin kuvveti yetmeyecektir’ kararlılığını görüyorum.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

MHP'nin, AK Parti'li Metin Külünk'ün Erdoğan'a gazilik unvanı verilmesiyle alakalı kanun teklifine, "yeşil ışık yakmak" olarak adlandırılan "Değerlendiririz" cevabının sonrasında partinin İstanbul Milletvekili Atila Kaya ilk eleştiriyi yaptı. Bu önerinin cephedeki askerlere "saygısızlık" olduğunu belirten MHP'li Kaya, "Öykündüğünüz Atatürk o unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil" ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz