3. Havalimanı ne zaman açılıyor belli oldu! 29 Ekim

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. havaalanı inşaatının yüzde 80’inin tamamlandığını, 29 Ekim’de hizmete gireceğini belirtti.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3’üncü havaalanı şantiyesine gelerek araştırmalarda bulundu. Yetkililerden çalışmalar ile ilgili bilgi alan Bakan Arslan, düzenlediği basın toplantısıyla havaalanının son vaziyetiyle alakalı bilgi verdi. Havaalanının yapıldığı alanın ortalama 80 milyon metrekarelik bir alan olduğunu söyleyen Bakan Ahmet Arslan, “143 körüğümüz olacak, 114 uçağımız aynı anda köprülere yanaşabilir hale gelecek. Bu kadar büyü bir havaalanında 1 milyon 400 bin metrekare kapalı alanı olan ve başlangıçta 90 milyon daha sonra senede 200 milyona hizmet edecek bir havaalanında bagaj sistemi çok mühim. Bagaj sistemiyle çalışmalar bitmiş vaziyette” ifadelerini kullandı.

YENİ HAVALİMANI 6 BİN KAMERAYLA GÖZETLENECEK

Her gün binlerce insanı ağırlayacak olan havaalanının güvenliğinin çok mühim olduğuna dikkat çeken Bakan Arslan, çalışmalarla alakalı bilgi verdi. Arslan, “Dünyanın en büyüğü olacak 6 bin adet kamera olacak, 24 saat takip yapılacak. Yüz tanıma sistemleri olacak. Özellikle havaalanı dışında da 2,5 kilometre mesafeden itibaren herhangi bir hareketlilik anında sisteme düşecek ve uyarılar gelecek. 3 bin 500 güvenlikçinin müracaatlarının alınmasına başlanıyor” şeklinde konuştu.

“33 MİLYON TÜRK LİRASI DEĞERİNDE ELEKTRİK VE SU TASARRUFU SAĞLANACAK”

Bakan Arslan, yeni havaalanında enerji tasarrufu hakkında olarak da, “Işığı aralıksız ve tamamen içeriye yansıtıyor fakat ısıyı değil. Burada çok mühim bir özellik var. Işığın hepsinin içeriye alınması, yazın ısının hepsinin içeriye alınmaması mühim bir özellik. Tüm camlar buna göre üretilmiş vaziyette. Kışın da ışığın maksimum seviye içeriye alınması, soğuğun da alınmaması. Bu aynı zamanda mühim bir elektrik tasarrufu manasına geliyor. Bundan kaynaklı elektrik tasarrufunun senelik karşılığı 19 bin konutun elektriği. İnşaat dönemi dahil olmak üzere drenajlar ve yağmur suyu dahil olmak üzere tüm su tekrar geri dönüşüm sağlanıp, kullanılabilir hale getiriliyor. Su kapsamında da çok ciddi bir tasarrufumuz var. Onun da karşılığı senelik 5 bin 500 konutun su ihtiyacının karşılayacak kadar burada bir su tasarrufu yapılıyor. Elektrik ve su tasarrufunun senelik parasal değeri bugünkü parayla 33 milyon TL” diyerek konuştu.

HAVALİMANI İÇİNDE 460 ODALI OTEL İNŞA EDİLİYOR

Transit yolcular için havaalanı içinde bir otelin yapılacağından söz eden Arslan, “Terminalin içinde 6 bin 700 adet oda var. 350 yere inşallah uçuş yapacağız. Bunun çoğunluğunu da Türk Hava Yolları yapacak. Transit yolcuyu da ağırlayacağız. Yolcu ne kadar kaliteli, konforlu ağırlarsanız o kadar çok katma değer oluşturursunuz. Bunun için havaalanı içindeki otelin yatak kapasitesi 460. 460 odalı otel burada hizmet verecek” şeklinde konuştu.

“HAVALİMANININ YATIRIM BEDELİ 10 MİLYAR 247 MİLYON EURO”

Bakan Arslan, “Bulunduğumuz mahalde kömür ocaklarından kaynaklı bataklıkları dolduruyoruz. Buraya bu şekilde modern bir havaalanı kazandırıyoruz. Bu havaalanının yatırım bedeli 10 milyar 247 milyon euro. 25 senelik işletme döneminde 22 milyar 152 milyon euro da gene kira geliri elde edecek. Bu rakamlara artı KDV ilave edilecek” ifadelerini kullandı.

2008 senesinden beri küresel bir krizin dünyada hakim olduğunu söyleyen Bakan Ahmet Arslan, “Türkiye dünyanın devam eden en büyük 10 projeden 6’sını gerçekleştiriyor” şeklinde konuştu.

3. havaalanına ulaşımla alakalı de açıklamalarda bulunan Arslan, şunları belirtti:

“D-20 karayolunun 3 gidiş, 3 geliş hale getirilmesi yönündeki çalışmalarımız devam ediyordu. 2017 sonu itibariyle bunun 17 kilometrelik kısmını hizmete sunduk. Bu yıl Ağustos’a kadar Çatalca’ya kadar olan kısmını da 3 gidiş, 3 geliş hale getireceğiz. Kınalı’ya kadar devam edecek ve Akyazı’ya kadar devam edecek olan Kuzey Maramara Otoyolu’nun da çalışmaları çok güzel gidiyor. Kredi anlaşmaları yapıldı. Onla da 3’üncü havalimanımızın doğu-batı aksında ana koridorlara bağlanması ismine çok mühim bir görev ifa edecekler. Toplu taşıma manasında raylı sistem için de Gayrettepe-3’üncü havaalanı metro inşaatı da son sürat devam ediyor. 3’üncü havalimanı-Halkalı bağlantısı metro ihale süreci devam ediyor. Halkalı üstünden de Marmaray’a bağlayacağız. Yavuz Sultan Selim Köprüsü üstünden gelecek hızlı trenin de buraya hizmet etmesi öngörülerek inşaat çalışması ona göre yapılıyor.”

HAVALİMANININ YÜZDE 80’İ TAMAMLANDI

“Bilgi ve iletişim teknolojilerinin geldiği en son aşama bu havaalanında hizmete girmiş olacak” diyen Arslan, “Geldiğimiz aşamada tam yüzde 80 ilerleme sağlamış vaziyetteyiz. 29 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın ve birçok misafirimizin teşrifleriyle 3’üncü havalimanını hizmete sunmuş olacağız. Fakat Atatürk Havalimanı’nı bir günde yeni havaalanına taşımanın da kolay olmadığını biliyoruz” şeklinde konuştu.

“1,5 MİLYON KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLAYACAK OLAN BİR ALAN”

Havalimanının yüz binlerce kişiye istihdam yaratacağını ifade eden Arslan, “Günde 3 bin uçağa hizmet edecek bir havaalanından bahsediyoruz. O yüzden iddialıyız. İddiamız adım adım gerçekleşiyor. Burada 35 bin kişi burada çalışıyor. Başlangıçta 100 bin kişiye daha sonra 225 bin kişiye istihdam demek. Yalnızca havaalanında değil, havaalanının hizmet aldığı sektörleri de düşünürseniz 1,5 milyon kişiye iş olanağı sağlayacak olan bir alandan bahsediyoruz. 2025 senesinde İstanbul yeni havaalanının ülkemizin yarattığı gayri safi yurtiçi hasılaya etkisi yüzde 4.89 olacak” diyerek konuştu.

Piste bugün itibariyle uçakların inebileceğini ifade eden Arslan, yeni havaalanının adıyla alakalı herhangi bir anket yapılmayacağını söyledi. “Bir kere dilimiz yandı” diyen Bakan Arslan, Avrasya Tüneli’nin adıyla alakalı yapılan ankette insanların ülkenin değerlerini yarıştırmaya çalıştığını belirtti. Arslan, “29 Ekim’de hep birlikte ismi öğreneceğiz” şeklinde konuştu.

Bakan Arslan, Atatürk Havaalanı hakkında ise, “İki havaalanının aynı anda çalışması söz konusu değil. Atatürk Havaalanı genel havacılık manasında hizmet vermeye devam edecek. Yolcu taşımacılığı manasında o fonksiyonlar tamamen buraya kaydırılmış olacak. Uçaklar ve uçuşlar manasında 24 saatte buraya tamamen aktarma işlemini gerçekleştirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Ünlü şarkıcı Mustafa Sandal, boşanma aşamasındaki eşi Emina'ya 15 milyonluk villayı bıraktı. Sandal'ın kendisinin de çalışma ofisinde konakladığı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz