30 bin taşeron sağlık çalışanına bakandan müjde

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Sağlık Bakanlığında taşeron olarak çalışan, hastanesi kapandığı için şehir hastanelerine geçen 30 bin çalışanımızı kapsama aldık” dedi.


Hükümet, 1 milyonun üstünde taşeron işçinin yüzünü güldürürken, geçiş sürecine destek maksadıyla çağrı merkezi kuruldu. Çağrı merkezi taşeron çalışanların sorularına cevap vermek maksadıyla saat 24.00’e kadar hizmet verecek. Müracaatlar devam ederken gözler başta şehir hastanelerinde MR, tomografi, kan alma, laboratuvar gibi kritik bölümlerde çalışanların kadro talebine çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Sağlık Bakanlığı’nda taşeron olarak çalışan, hastanesi kapandığı için şehir hastanelerine geçen 30 bin çalışanımızı kapsama aldık. Yeni başlayan çalışanlar söz konusu. Hastanelerde çalışmaya devam edecekler. Orada aracı şirket yok, hastanenin direkt işçisi olarak çalışıyorlar. Protokol koşulları farklı olduğu için Sağlık Bakanlığı karar verecek” şeklinde konuştu.

BAŞVURULAR 11 OCAK’TA SON BULUYOR

Sağlık Bakanlığı’nın özellikle MR, kan alma, tomografi gibi kritik işlerde çalışanlara yönelik düzenleme yapması bekleniyor. Taşeron çalışanların kamuya geçiş müracaatları 11 Ocak’ta sona eriyor. Sonrasında 12 Ocak- 20 Şubat 2018 tarihleri arasında taşeron işçilerden alınan müracaatlar incelenerek, hak sahipleri ilan edilecek. İtiraz müracaatlarının sonrasında taşerona kadro ile ilgili kesin listeler 24 Şubat-2 Mart arasında askıya çıkacak. Geçiş için yapılacak sınavlar da 3 Mart-22 Mart arasında yapılacak. Sınav neticelerine itirazlar 27- 31 Mart tarihleri incelenecek, kesin netice açıklanacak.

ÇAĞRI MERKEZİ

Türkiye’nin ikinci büyük işçi konfederasyonu Hak-İş, taşeron işçilerin geçiş sürecine yönelik sorularını cevaplamak maksadıyla çağrı merkezi kurdu. Çağrı merkezinde hukukçulardan oluşan uzman bir ekip görev yapıyor.

“GÖLGE DÜŞMESİNE İZİN VERMEYİZ”

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, geçiş sürecinde çalışanların rızasını asıl aldıklarını vurgulayarak, sınav ile alakalı da tedirgin olmamalarını istedi. Bakan Sarıeroğlu, “Çalışanlarımız senelerdir işini yapıyor zaten. Sınavlar ile alakalı korkulacak hiçbir şey yok. Çok titiz bir çalışma yaptık. İtiraz komisyonları kurduk. Buna gölge düşecek hiçbir şeye izin vermeyiz” şeklinde konuştu. Bakan Sarıeroğlu, KHK’da şehir hastanelerini ayrı bir madde ile düzenlendiğini anımsatarak, “Burada esasları bir biçimde, özenle düzenledik” diyerek konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
KİT’lerde çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi!

KİT’lerde çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi!

Taşeron işçilerin kadrolaştırılması için yapılan düzenlemede kapsam dışı kalan KİT'lere müjde başbakan Binali Yıldırım'dan geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz