81 milyon yıl öncesine ait fosil bulundu

Dünyanın atom bombası ile tanıdığı Japonya’nın Nagazaki kentinde ekosistemi daha iyi tanımamıza yardımcı olacak bir gelişme yaşandı. 81 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen otobur dinozor dişleri uzmanlar tarafından işleme alındı.


Otobur donozor türüne ait 35 diş

Japonya’da daha önce bulunan ve ekosisteme ait geniş bilgiler sunan fosil kalıntılarına bir yenisi daha eklendi. Yaklaşık 81 milyon yıl öncesine ait olduğu düşünülen dinozor dişini tespit eden bilim adamları otobur gruba ait olan bu dinozorun genetiğini incelemeye başladı. Japonya’da bulunan dünyanın en büyük donozor müzesi dinosaur müzesi yetkilileri tarafından kazı esnasında bulunan 35 diş fosilinin incelenmesine başlandığını açıkladı. Birkaç metre yarıçapın içinde bulunan dişlerin ait olduğu donozor hakkında da bilgi vereceğini açıklayan yetkililer dişlerden en büyüğünün 1,7 santimetre uzunluğuna ve 1 santimetre genişliğe sahip olduğunu ifade ettiler. Uzmanlar Japonya’nın diğer bölgelerinde de benzer fosillere rastlandığını ve bu türün yaşam alanı olarak Japonya’nın bulunduğu coğrafyayı tercih ettiğini bildirdi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Japonların Pirinç Kekleri Adam Öldürüyor

Japonların Pirinç Kekleri Adam Öldürüyor

Japonya'da geleneksel yılbaşı kutlamaları için pirinç kek yiyen iki kişi boğularak hayatını kaybetti, bazılarının durumuysa kritik. Yetkililer, Vatandaşları her sene birkaç kişinin ölmesine sebep olan kekler için uyarıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz