ABD, Barzani’yi bağımsızlık referandumu için uyardı

ABD’li yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından eylül ayında yapılması planlanan bağımsızlık referandumu ile ilgili endişelerin olduğu bildirildi. Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, referandum ile bilikte Irak’ın hedeflerinden başka yöne çekilebileceğini söyledi.


ABD, Barzani’yi bağımsızlık referandumu için uyardı

Haley, BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis ile görüşmesinin sonrasında yaptığı yazılı bildiride, Kubis’le Irak’ta Musul’un terör örgütü DEAŞ’tan kurtarılmasından sonraki durumu ve yerlerinden edilen halkın evlerine dönmesini konuştuklarını söyledi.

Görüşmede, Iraklı Kürtlerin meşru isteklerine saygı duyduğunu açıklayan Haley, “Her türlü bağımsızlık referandumu, Irak için öncelikli olan DEAŞ ile mücadele ve ülkenin tüm Iraklılar için istikrarlı hale getirilmesi hedeflerinden dikkatlerin dağılmasına sebep olur. Bundan kaygılıyız.” şeklinde konuştu.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, IKBY parlamentosunda yer alan siyasi parti temsilcileriyle 7 Haziran’da Erbil’de yaptığı görüşmede “bağımsızlık referandumu” için 25 Eylül tarihinin kararlaştırıldığını bildirmişti. Statüsü tartışmalı Kerkük’ün de referanduma dahil edileceği söylenmişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de dün yaptığı açıklamada, referandumun “anayasal olmadığını” belirterek, “IKBY, Irak’ın bir parçasıdır. Kürtler, Irak’ın birinci derece vatandaşıdır ve böyle de devam edecektir. Kürtlerin çıkarı Irak’ın içerisinde kalmaktır. Ticari, ekonomik ve öbür tüm alanlarda bu böyle. Komşu ülkeler de bunu milli güvenlik tehlikesi olarak görüyor. Bunda da haklıdırlar. Dayanışmaya devam etmemizi diliyorum.” demişti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Sınıra Tank ve Obüs topları gönderiliyor!

Sınıra Tank ve Obüs topları gönderiliyor!

Irak sınırından hareket eden tank ve obüs yüklü ortalama 20 araçlık askeri konvoy, Şanlıurfa'ya ulaştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz