ABD, eski Filistin Başbakanı İsmail Haniye’yi terörist ilan etti

ABD yönetimi, eski Gazze’deki Filistin Hükümeti Başbakanı ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’yi “küresel terör” listesine aldığını açıkladı.


ABD, eski Filistin Başbakanı İsmail Haniye’yi terörist ilan etti

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, eski Gazze’deki Filistin Hükümeti Başbakanı ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’yi “Özel Düzenlenmiş Küresel Teröristler” listesine aldığını açıklandı.

Aynı açıklamada Heniyye’nin yanı sıra Sabirin Hareketi, Liva Sevra ve HASM Hareketi isimli organizasyonlar da “küresel terör” listesine eklendi.

“Bu kişiler barış sürecinin altın oydu”

Açıklamada ifadelerine yer alan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “biri doğrudan İran tarafından yönlendirilen, öbür ikisi de İran destekli kişi ve grupların listeye eklendiği” iddiasında bulundu. Tillerson öte yandan, bu kişi ve grupların “Ortadoğu barışını tehdit ettiğini, barış sürecinin altını oyduğunu, İsrail ve Mısır’a yönelik saldırılar yaptığını” savundu.

Açıklamada, Sabirin Hareketinin İran destekli bir yapı olarak Gazze bölgesinde faaliyet gösterdiği, Liva Sevra’nın Mısır’ın Kalyubiya ve Monufiya bölgelerinde etkin olan bir örgüt olduğu, HASM’ın da gene Mısır’da aktif olan bir örgüt olduğu ifade edildi.

Hazine Bakanlığından yaptırım kararı

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) de İsmail Heniyye’yi yaptırım listesine aldı.

OFAC’tan yapılan yazılı açıklamada, eski Gazze’deki Filistin Hükümeti Başbakanı ve Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye’nin yaptırım listesine alındığı, aynı biçimde Liva Sevra, Sabirin Hareketi ve HASM Hareketi isimli organizasyonların da yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.

İsmail Heniyye, 2006-2014 seneleri arasında Gazze’deki Filistin Hükümeti Başbakanlığı görevini yürütmüştü.

Filistin’in tepkisi

Filistin Halk Partisi, ABD yönetiminin, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’yi “küresel terör” listesine almasını “Filistin meselesinin tasfiyesi” çabası olarak değerlendirdi.

İslami Cihad’dan açıklama

İslami Cihad Hareketi, ABD yönetiminin, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’yi terör listesine almasının işgalcilerin tarafını tutmak olduğunu söyledi.

Hareketten yapılan yazılı açıklamada, “ABD’nin kararı, İsrail işgali lehine yeni bir tarafgirliktir.” ifadesi kullanıldı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz