ABD, İdlib’i vurursa Türkiye ne yapacak

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan güvenlik zirvesinde konuşulan önemli konulardan biride, ABD’nin İdlib’i vurması halinde yapılacaklar oldu.


ABD, İdlib’i vurursa Türkiye ne yapacak

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında  bir araya gelen güvenlik zirvesinde, ABD’nin İdlib’i vurması halinde alınacak önlemler ve Suriye’deki gelişmeler konuşuldu. Toplantıda, Cilvegözü Sınır Kapısı’nın insani yardımlar dışında ticari faaliyetlere, giriş-çıkışlara kapatılmasına karar verildi.

Habertürk gazetesinde yer verilen habere göre Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın katıldığı Çankaya Köşkü’ndeki toplantıda; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın da yer aldı. 1.5 saatlik görüşmenin asıl gündem maddesi, Suriye’deki son olaylar ve özel olarak İdlib’deki son hal oldu.

İdlib’de durum karışık

Astana sürecinde, çatışmasız bölgeler/kontrollü sahalar memorandumu ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolüne bırakılan İdlib’de durum karışık. İdlib’in hemen hemen tamamını El Nusra ve bağlı grupların ele geçirmesi üzerine, ABD’nin buraya müdahale etme ihtimali masaya yatırıldı. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Michael Ratney, geçen hafta, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib Eyaleti’nde yaşanan çatışmalardan Nusra Cephesi’nin ana gövdesini oluşturduğu çatı örgütü Heyet Tahrir el-Şam’ın zaferle çıkmasının ülkenin geleceği açısından büyük bir tehlike yaratacağını bildirdi. Ratney’in “İdlib’de Nusra Cephesi’nin hâkimiyet kurması durumunda, ABD’nin gerekli askeri önlemlere başvurmamaları konusunda uluslararası aktörleri ikna etmesi çok zorlaşır” sözleri, buraya askeri müdahalenin gerekçesi/bahanesi olarak değerlendiriliyor.

Askeri, diplomatik ve sivil önlemler

İşte dünkü zirvede, böyle bir müdahale yapılırsa Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlama; burada insani bir trajedi yaşanmaması konusunda alınacak askeri, diplomatik ve sivil önlemler görüşüldü. Toplantıda, Cilvegözü Sınır Kapısı’nın insani yardımlar haricinde ticari faaliyetlere, araç giriş-çıkışlarına 15 gün süreyle tedbir maksatlı kapatılması kararlaştırıldı. Bir yandan da alınan/alınabilecek ek askeri önlemler konuşuldu; sınırdaki mevcut TSK birliklerinin hazırlık durumu gözden geçirildi. ABD’nin İdlib’i vurması durumunda Türkiye’nin sınır kapısını kapatması kaçınılmaz. Öte yandan Afrin’deki gelişmeler de yakından takip ediliyor. Türkiye’nin Afrin’e operasyonu şu anda sıcak başlık olmasa da kontrollü şekilde gündemde bulunuyor. İdlib’de Suriye’nin belli yerlerinden gelmiş 100-150 bin kadar sivil var. Burada AFAD’ın, Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Katar’ın, Suudi Arabistan’ın desteklediği, yardım gönderdiği kamplar bulunuyor.

Yazar: Niyazi Topcu

Niyazi Topcu
Niyazi Topcu, 1980 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. 1998 yılından buyana bilişim ve medya sektöründe başarılı çalışmalara imza atmıştır. Siyaset alanında faal olan Topcu, çeşitli habercilik alanında da başarılı haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Erdoğan’dan ABD ve Bass hakkında yeni açıklama

Erdoğan’dan ABD ve Bass hakkında yeni açıklama

Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında ABD ve Büyükelçi John Bass hakkında sert açıklamalar yaptı.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz