ABD, Katar için diplomasi trafiğini sürdürüyor

Kuveyt ziyareti sırasında Katar ve Suudi Arabistan’a da gitmeyi planladığını duyuran ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, önceki gün Kuveyt ziyaretinde Katar için diplomasi arayışını tamamladı.


ABD, Katar için diplomasi trafiğini sürdürüyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Kuveyt’te bulunan Tillerson’ın Körfez diplomasisi ile alakalı yazılı bir açıklama yaptı.

ABD, Katar için diplomasi trafiğini sürdürüyor

Nauert, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın daveti üzerine Körfez anlaşmazlığına çözüm bulma çabalarını ele almak amacıyla bu ülkeye giden Tillerson’ın programı hakkında bilgi verdi.

Sözcü Nauert, Bakan Tillerson’ın üst düzey yetkililerle görüşmek üzere bugün Katar’a geçmeyi ve yarın da Suudi Arabistan’a yolculuk etmeyi planladığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı daha evvel Tillerson’ın, Kuveyt Emiri’nin davetiyle bu ülkeye gideceğini açıklamıştı. Yeni açıklamayla bakanlık, Tillerson’ın Körfez ülkelerindeki diplomasi trafiğine Doha ve Riyad’ı eklediğini duyurmuş oldu.

Rex Tillerson, 9 Temmuz’da İstanbul’u ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelmişti.

Daha sonra Kuveyt’e geçen Tillerson, Şeyh Sabah tarafından Havalli kentindeki Dar Selva Sarayı’nda kabul edilmişti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz