ABD vatandaşlarını IRAK referandumu için uyardı

Barzani tarafından bölgede yapılması planlanan referandumun ortalığı karıştıracağını düşünen ABD, vatandaşlarını uyararak bazı bölgelerden uzak durmasını istedi.


ABD vatandaşlarını IRAK referandumu için uyardı

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği ABD vatandaşlarını uyardı. Yarın yapılması beklenen Kürdistan referandumu ile ilgili olarak sosyal medya ve internet sayfasından uyarı yayınlayan, vatandaşlarını her bir koldan referanduma karşı uyaran ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği, Irak’ta bulunan ABD vatandaşlarının yarın referandum yapılacak olmasından dolayı belirli bölgelere seyahat etmemelerini ve ABD’ye dönüş için istedikleri zaman kendilerine hemen başvurabilecek olduklarını açıkladı. Irak’ta yaşayan ABD vatandaşlarının can ve mal güvenliğinin sağlanması için uyarı üstüne uyarı yapan ABD, referandumun yapılması durumunda bölgede büyük karışıklıkların ve çatışmaların çıkabileceği uyarısında da bulundu.

BARZANİ REFERANDUMA GİTMEK İSTİYOR

Tüm uyarılar ve tehditlere rağmen Mesud Barzani ise referanduma gidecek olduklarını ve sonunda ölüm dahi olsa referandumdan vazgeçmeyecek oldukları uyarısında bulunuyor. Türkiye’nin ve dünyanın üstü üstüne yapılan tehdit ve benzeri uyarılarını da dikkate almayan Barzani’nin bölgede geri döndürülemez mezhep çatışmaları ve savaşlara sebebiyet verebilecek olduğu belirtiliyor. Referandum konusunda Barzani bugün son açıklamayı akşam saatlerinde yapacak ve duruma göre referanduma gidilecek olduğunun kesin olarak belirleneceği biliniyor.

ABD VATANDAŞLARI UYARILDI

Bölgede bulunan ABD vatandaşları gerek televizyon kanalları gerek konsolosluklar aracılığı ile bilgilendirilmeye çalışılıyor. Bölgede sıcak çatışmaların ve kargaşaların her an yaşanabileceği belirtilen uyarılarda ABD vatandaşlarından bazı bölgelerde bulunulmaması istendi. Ayrıca ülkeye geri dönmek isteyenler ile ilgili hızlı bir şekilde işlem yapılacağı da vurgulandı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz