ABD ve Kuzey Kore arasındaki kriz piyasaları etkiliyor

Son günlerde tekrar alevlenmeye başlayan Kuzey Kore ve ABD arasındaki gerilim piyasaları olumsuz yönde etkiliyor. Arka arkaya gelen sert açıklamalar sonrasında küresel piyasalar negatif yönde etkilendi.


ABD ve Kuzey Kore arasındaki kriz piyasaları etkiliyor

Küresel piyasalar, ABD ve Kuzey Kore yönetimlerinin yaptıkları sert açıklamaların ardından jeopolitik risklerin artmasıyla negatif seyrediyor.Dün Washington Post gazetesi, Kuzey Kore yönetiminin tam kapasiteli nükleer bir güç olma yolunda önemli bir eşiği atlatarak balistik füzelerine yerleştirebileceği nükleer savaş başlıklarını başarılı bir biçimde ürettiğini iddia etti. Kuzey Kore’nin bu hareketinin ardından ABD Başkanı Donald Trump, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’yi, ülkesini tehdit etmeyi bırakmaya çağırdı. Trump, “Kuzey Kore’nin kendi iyiliği için ABD’ye yönelik daha fazla tehditte bulunmaması gerekiyor. Dünyanın daha önce hiç görmediği bir gazap ve öfkeyle karşı karşıya kalacaklar.” ifadelerini kullandı.

New York borsasında endeksler düştü

New York borsasında endeksler, petrol fiyatlarındaki düşüş ve ABD-Kuzey Kore arasında artan gerilimin etkisiyle düştü. Dow Jones endeksi yüzde 0,15 azalarak 9 gün süren rekor kırma trendini sonlandırdı. Standard & Poor’s 500 endeksi yüzde 0,24 ve Nasdaq Teknoloji endeksi yüzde 0,21 değer kaybetti. Analistler, ABD-Kuzey Kore arasındaki gelişmelerin piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını, veri bakımından haziran ayı toptan eşya stokları ve haftalık MBA mortgage başvurularının takip edileceğini açıkladı.

Avrupa tarafında, dün Almanya’da ihracat haziran ayında önceki aya göre yüzde 2,8 ve ithalat yüzde 4,5 azalırken, dış ticaret fazlası ise piyasa beklentilerinin altında 21,2 milyar avro seviyesinde gerçekleşti. Dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,28, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,21 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,14 artış gösterdi. Bugün Çin’de, temmuz ayında ÜFE’nin senelik yüzde 5,5 ve TÜFE’nin senelik yüzde 1,4 artması sonrası kapanışa yakın Çin’de Şanghay endeksi yüzde 0,30 azalışla 3,272.16 puan seviyelerinde seyrediyor. Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,29 azalışla 19,738.71 puandan kapandı. Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,07 azalışla 2,369.06 puan seviyelerinde bulunuyor.

BIST 100 bütün zamanların en yüksek seviyesine çıktı

Yurt içinde, dün takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, haziranda geçen senenin aynı ayına göre yüzde 3,4 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise haziranda bir önceki aya göre yüzde 0,4, arındırılmamış sanayi üretimi de haziranda geçen senenin aynı ayına göre yüzde 3,6 azaldı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, dün 110.321,81 puanla bütün zamanların en yüksek seviyesine çıkmasının ardından etkisini artıran kar satışları ile düşüşe geçerek günü yüzde 0,13 azalışla 109.639,12 puandan tamamladı.

Analistler, dün yurt içinde açıklanan sanayi üretimi endeksinin beklentilerin altında kalması ve direnç konumundaki 110.000 seviyesinin üzerinde etkisini artıran satışların BIST 100 endeksinin yükselişini sınırladığını belirtti. Bugün özellikle ABD ve Kuzey Kore yönetimlerinin olası açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını, pay piyasasında hisse bazlı hareketlerin yaşanabileceğini ifade eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 110.000-110.200 bandının direnç bölgesi, 108.000 seviyesinin destek konumuna geldiğini kaydetti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yatırımcılar gözü Avrupa’dan gelecek enflasyon verilerine dikti!

Yatırımcılar gözü Avrupa’dan gelecek enflasyon verilerine dikti!

Küresel piyasalar dün karışık bir seyir izlerken, bugün Avrupa'da açıklanacak enflasyon verileri yatırımcıların yakın takibinde.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz