ABD ve Kuzey Kore arasındaki savaş gerilimi yeniden yükseliyor

ABD’nin politikasında bir değişiklik olmadığını belirten BM Daimi Temsilcisi Haley, “Kuzey Kore’ye bizim de onları yok edebileceğimizi hatırlatmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.


ABD ve Kuzey Kore arasındaki savaş gerilimi yeniden yükseliyor

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Kuzey Kore ile doğrudan görüşmelerin başlamasının ilk aşamasının Pyongyang’ın nükleer denemelerini durdurması olduğunu söyleyerek, ABD’nin politikasında bir değişiklik olmadığını belirtti.

“KUZEY KORE’NİN NÜKLEER DENEMELERİNİ DURDURMASI GEREK”

Haley, ABC televizyonunda katıldığı “This Week” programında gündeme ilişkin soruları cevapladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore ile görüşmelere açık olduğu yönündeki açıklamasının sonrasında Washington’ın politika değişikliğine gidip gitmediği sorusuna Haley, şu şekilde yanıt verdi:

“Değişiklik yok, Kuzey Kore ile görüşebileceğimizi ama öncesinde bir çok şeyin olması gerektiğini belirtti. Kuzey Kore’nin nükleer denemelerini durdurması gerek. Nükleer silahlarının yasaklanması ile alakalı konuşmaya istekli olmalılar.”

“BU İKİ ÜLKENİN İYİ GEÇİNMESİ GEREK”

Kuzey Kore ile doğrudan görüşmelerin başlamasının ilk aşamasının Pyongyang’ın nükleer denemelerini durdurması olduğuna dikkati çeken Haley, Kuzey Kore ile Güney Kore arasında kış olimpiyatları kapsamında gerçekleştirilecek görüşmelere ilişkin, “İki ülke isterse görüşür, anladığım kadarıyla yalnızca olimpiyatlar ile ilgili konuşacaklar. Bu iki ülkenin iyi geçinmesi gerek ve yapabilirlerse ABD için de iyi olur.” ifadesini kullandı.

“BİZİM DE ONLARI YOK EDEBİLECEĞİMİZİ HATIRLATMAK İSTİYORUZ”

Kuzey Kore ile nükleer savaş istemediklerini daha önce birçok defa dile getirdiklerini fakat ortada tehlikeli bir gerçek bulunduğunu söyleyen Haley, Trump’ın “nükleer buton” açıklamasını ise şu, sözlerle savundu:

“Kuzey Kore’ye bizim de onları yok edebileceğimizi hatırlatmak istiyoruz. Bu sebeple sözlerinize ve ne yaptığınıza çok dikkat edin. Bunun insanları gerdiğinin farkındayım ama bu şekilde yapmazsak daha çok tehlikede oluruz.”

KUZEY KORE LİDERİ, “NÜKLLER BUTON MASAMDA” DEMİŞTİ

Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un yeni sene konuşmasında nükleer silah butonunun masasında hazır olduğu yönündeki sözlerinin sonrasında yaptığı paylaşımda, “Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ‘nükleer silah butonunun her zaman masasında olduğunu’ açıklamış. Ona, tükenmiş ve açlık çeken rejiminden biri, benim de nükleer silah butonumun olduğunu söylesin. Fakat bu, onunkinden çok daha büyük ve kuvvetli bir buton ve çalışıyor.” ifadesini kullanmıştı.

DÜNYA TRUMP’IN TWEETLERİNE “YAPIŞMIŞ” DURUMDA

Dünyanın dört bir yanında liderlerin Trump’un tweetlerine “yapışmış” olduğu ve onu “öngörülemez” olarak nitelendiklerini aktaran Haley, “ABD’nin ne zaman ne yapacağını bilmiyorlar, bu yüzden daha tedbirli davranıyorlar ve bizimle nasıl çalıştıklarına dikkat ediyorlar. Bu kötü bir şey değil”. şeklinde konuştu.

HALEY, TRUMP’A DESTEK ÇIKTI

Haley, Trump’ın görevdeki ilk senesini anlatan “Ateş ve Öfke: Trump Beyaz Sarayının İçinden” kitaba ilişkin de değerlendirmede bulunarak, kitabı okumadığını ve okumayacağını söyledi. Haley, Beyaz Saray çalışanlarının “sadık” ve “vatansever” olduğunu savundu.

Haley, şunları kaydetti:

“Beyaz Saray’daki bu insanları biliyorum. Onlar, ülkelerini seviyor ve Başkan’a saygı duyuyor. Onlar arasında bu şekilde zehirli bi dil konuşulduğunu ne gördüm ne de işittim. Hiç kimse Trump’ın akıl sağlığını sorgulamıyor. O kazara başkan olmadı. Vergi reformunu geçirdiğinde, kimyasal silah kullanımına karşı çıkıp Suriye’yi vurduğunda, Kuzey Kore’yi uyardığında dengesiz miydi?”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz