ABD’de katliama müdahale etmeyen polis istifa etti

ABD’de 17 insanın öldürüldüğü saldırıya müdahale etmediği anlaşılan polis, ülkenin gündemine oturdu. Yetkililer, polisin görüldüğü videonun yayınlanmayacağını belirtti.


ABD’de katliama müdahale etmeyen polis istifa etti

ABD’nin Florida eyaletinde geçen hafta 17 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıda, okulda koruma görevi yapan silahlı bir polis memurunun okul binasına girip saldırgan Nikolas Cruz’a müdahale etmediği söylendi.

Saldırının yaşandığı Broward Bölgesi’nin Şerifi Scott Israel, polis memurunun açığa alınmasının sonrasında istifa ettiğini söylediği ve “Yıkılmış durumdayım. Midem bulanıyor. Hiç içeri girmedi” şeklinde konuştu.

Başkan Donald Trump, dün öğretmenlerin silahlandırılmasının okul saldırılarını önleyebileceğini belirterek münakaşa oluşturmuştu.

Ülkedeki kuvvetli silah lobisi Ulusal Silah Birliği (NRA) uzun süredir bu öneriyi gündeme getiriyordu.

Okul katliamından sonraki ilk açıklamasını yapan NRA Başkanı Wayne LaPierre Demokrat Partilileri ve medyayı saldırıdan “çıkar sağlamaya çalışmakla” suçladı. LaPierre “fırsatçıların” trajediyi silah denetimini genişletmek ve silahlanma hakkını iptal etmek için kullandığını savundu.

Polis memuru ne yaptı?

Şerif Israel, Polis Memuru Scot Peterson’ın Parkland’deki Marjory Stoneman Lisesi kampüsündeki katliam başladığı esnada, silahı üniformasıyla orada olduğunu belirtti.

Israel, güvenlik kamerası kayıtlarında Peterson’ın ilk silah sesinin duyulmasından 90 saniye sonra binaya geldiğinin ve dört dakika dışarıda beklediğinin görüldüğünü belirtti. Şerif Israil saldırının altı dakika sürdüğünü anlattı.

Israel, Peterson’ın ne yapması gerektiği sorulduğundaysa “İçedri girmeli, katile müdahale etmeli ve katili öldürmeliydi” şeklinde konuştu.

Peterson ise henüz bir açıklama yapmadı.

Israil, Peterson’ın görüldüğü videonun yayınlanmayacağını ve zanlı Nikolas Cruz’un yargılanacağı davaya bağlı olarak hiç yayınlanmayabileceğini vurguladı.

Peterson neden oradaydı?

ABD hükümetine göre, okullarda görevlendirilen polis memurları güvenlikten ve suçun önlenmesinden sonumlu.

Bu görevi yapan 14 ila 20 bin polis memuru bulunuyor.

Peterson’ın 2009’dan beri bu görevi yaptığı söyleniyor.

Kaynak: BBC Türkçe

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz