ABD’den Kuzey Kore’ye barışçıl mesaj: Görüşmeye hazırız

Aralarında sürekli savaş gerginliği yaşanan ABD ve Kuzey Kore ile alakalı bu kez haberler umut verici. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, yaptığı açıklamasında Kuzey Kore’nin istemesi halinde ön koşulsuz toplantı yapmaya hazır olduklarını söyledi.


ABD’den Kuzey Kore’ye barışçıl mesaj: Görüşmeye hazırız

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, başkent Washington merkezli Atlantic Council isimli düşünce kuruluşunda 2017 senesi dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kuzey Kore konusuna değinen Tillerson, “Diplomatik açıdan daha önce belirttik; Kuzey Kore ne zaman konuşmak isterse biz hazırız. İlk toplantıyı ön şartsız yapmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

“SİLAH BIRAKMALARINI BEKLEMEK ÇOK DA İŞE YARAMAYACAK”

Görüşmeye hazır olduklarını söyleyen Tillerson, Kuzey Kore’den silahlarını bırakmasını beklemenin “çok da işe yaramayacağını” belirtti.

“Sadece elindeki programı bırakırsan seninle görüşmeye hazırız diyerek masaya çağırmak çok da gerçekçi değil.” diyen Tillerson, diplomatik çabaların sona ermesi vaziyetinde ise askeri bir rolün devreye gireceğini anlattı.

TRUMP İLE GÖRÜŞ AYRILIKLARI DAHA ÖNCE DE BASINA YANSIMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump ve Tillerson arasında Kuzey Kore politikası noktasında görüş ayrılıkları daha önce basına yansımıştı. Başkan Trump, Kuzey Kore’ye karşı daha sert bir söylem kullanırken, Tillerson ise diplomasinin önemine vurgu yapıyor.

Tillerson, Asya ziyaretinde Kuzey Kore’ye karşı ABD’nin bölgedeki müttefikleriyle görüşmeler yaparken, Donald Trump ise bu çalışmaların “boşuna” olduğunu savunmuştu.

İlginizi Çekebilir
YPG ordusu kurmaya çalışan ABD’den Türkiye açıklaması!

YPG ordusu kurmaya çalışan ABD’den Türkiye açıklaması!

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD'nin YPG'li teröristlerden ordu kurma kararıyla alakalı "Türkiye'nin Suriye'deki endişelerini önemsiyoruz. PKK kaygılarını anlıyoruz." şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz