ABD’den vatandaşlarına Kürdistan uyarısı

ABD, Kuzey Irak bölgesinde referandum sonunda yaşanabilecek gerginlikler konusunda vatandaşlarını uyararak bölgeye gitmemelerini istedi.


ABD’den vatandaşlarına Kürdistan uyarısı

ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Irak konusunun önemli ve dikkat çeken bir konu olduğu, bununla ilgili ABD’nin birleşik Irak’tan yana oldukları ve Irak’ta olası referandum çatışmalarından dolayı endişe duydukları ifade edildi. Irak’ta yapılan referandumun yanında ABD vatandaşlarının bölgeye seyahat etmemesi konusunda uyaran ABD Dışişleri Bakanlığı, bölgede yaşanabilecek olan olası çatışma ve benzeri durumlardan etkilenmemek için ABD vatandaşlarının Irak’ta gergin bölgelere gitmemesi uyarısında bulundu.

IRAK’TA BARZANİ REFERANDUMU GERİLİMİ

Irak’ta yaşanan gerilimin asıl sebebi ise Barzani tarafından referandum konusunda yapılan “sonuna kadar gideceğiz” açıklamasının ardından yapılan Kürdistan referandumu geliyor. Ancak referandumun yanında Irak Merkezi Hükümeti tarafından yapılan açıklamaların da Barzani’yi tetiklediği tahmin ediliyor. Barzani tarafından atılan bu adımın artık herhangi bir geri dönüşünün olmayacak olduğu, ancak Irak tarafından yapılacak olan yeni baskılar sonucunda bazı konularda geri adım atılmasının söz konusu olabileceği düşünülüyor.

TÜRKİYE HAZIRLIKLARINI YAPIYOR

Türkiye tarafından atılacak adımların da bölgede belirleyici etkilere sahip olacağından emin olmak gerek. Erdoğan’ın adım atacağız sözleri, Başbakan’ın uyarıları  yakın gelecekte ortaya çıkacaktır. İran tarafından Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi için birçok yaptırım kararı alındı ve bölgeye sınır kapıları kapanmış durumda. Barzani kanadının bu girişim ile ekonomik açıdan oldukça zora düşeceği düşünülürken Türkiye tarafından da yakın dönemde benzer uygulamalar geleceği tahmin ediliyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz