ABD’den vize krizi hakkında ilk resmi açıklama geldi

Washington yönetimi Türkiye ile yaşanan vize krizi hakkında resmi açıklamayı ilk defa Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yaptı.


ABD’den vize krizi hakkında ilk resmi açıklama geldi

Washington sessizliğini bozdu ve Türkiye’ye eleştirili sert bir yorum ile yanıt verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, tarafından yapılan basın açıklamasında Türkiye ile vize krizinin önemli bir konu olduğu, ABD Büyükelçilerinin Erdoğan’ın söylediğinin tam aksine kendi başlarına karar almadıklarını, bu kararın NSA, Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı tarafından alınan bir karar olduğunu açıkladı. Vize krizinin ardından Erdoğan sorumlu olarak ABD Büyükelçisini göstermiş ve ona yüklenmişti. Ancak ABD yaptığı bu açıklamalarla büyükelçisini bir bakıma korumaya çalıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI JOHN BASS İÇİN KONUŞTU

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, John Bass’ın Türkiye’de diplomatlık yapmasından gurur duyduklarını, çok başarılı görev yaptığını ifade ederek, John Bass’in hem Dışişleri Bakanlığı olarak, hem Beyaz Saray olarak tam olarak arkasında olduklarını açıkladı. Bu açıklamanın ardından hükümet tarafından yada Erdoğan tarafından ABD’ye karşı bir açıklama yapılması bekleniyor. Zira John Bass’un günah keçisi ilan edilmesi CHP tarafından da politika bilmezlik olarak nitelendirilmişti.

TÜRKİYE’YE MEYDAN OKUDU

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye’nin 2 personel hakkında tutuklu olarak yargılandıklarını ve bunun vize yasağı konusunda etken olduğunu açıkladı. Başkan Trump’ın bugün 3 ülke hakkında konuştuğu, bu 3 ülke arasında Kuzey Kore, Türkiye ve İran’ın olduğu, ABD’nin bu 2 ülkeye düşmanca yaklaşım sergilerken aralarına Türkiye’nin de eklenebilecek olduğunun sinyalleri verildi. Vize hizmetinin tekrar başlaması için öncelikle personellerin avukatları ile görüştürülmelerinin uygun olduğunu açıklayan Nauert’in açıklamaları Türkiye’ye sert bir yanıt olarak değerlendirildi.

Yazar: Mustafa Doğanay

Mustafa Doğanay
Manisa'da yaşamını sürdüren Mustafa Doğanay Eskişehir Üniversitesi'nde eğitim görmüştür. Doğanay, 1999 yılından beri haber sektöründe faaliyet göstermektedir. Yaptığı magazin haberleri ile tanınan Doğanay, diğer kategorilerde de kendini kanıtlamıştır.

İlginizi Çekebilir

Rusya devleti PKK ve YPG’yi terörist olarak görmüyor

Rusya devleti PKK ve YPG’yi terörist olarak görmüyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından PKK ve YPG ile alakalı olarak yapılan açıklamalar iki ülke ilişkilerine zarar verecek nitelikte.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz