ABD’li komutan Münbiç’te PKK yok diyor ama her taraf Öcalan posteri!

Münbiç’e giden DEAŞ karşıtı koalisyonun komutanı Korgeneral Paul E. Funk, Münbiç’te terör örgütü PKK ile alakalı bir şey olmadığını söyledi. New York Times’a bile bu açıklama inandırıcı gelmedi. Oysa kendisini ağırlayan örgüt sözcüsü Derviş’in bulunduğu yer, dev Öcalan posteriyle donatılmış.


ABD’li komutan Münbiç’te PKK yok diyor ama her taraf Öcalan posteri!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan salı günü AK Parti grup toplantısında Suriye’de YPG’nin kontrolünde bulunan Münbiç’teki ABD askerlerinin varlığına işaret ederek “Hadi çıkın. Münbiç’e geleceğiz” mesajını vermişti. Erdoğan’ın mesajının sonrasında ABD’li üst düzey iki komutan Münbiç’i ziyaret etti. Suriye’de operasyon yapan ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun en üst düzey komutanı Korgeneral Paul E. Funk ve özel operasyonlar komutanı Tümgeneral Jamie Jarrard, ABD basınını yanlarına alarak Münbiç’teki ABD askerleri ve Fırat Kalkanı kuvvetlerinin karşısındaki YPG mevzilerini denetledi. Korgeneral Funk Münbiç’te ABD askerlerinin Türkiye’nin desteklediği Fırat Kalkanı’na bağlı ÖSO kuvvetlerinin hemen karşısında yer verilen mevzilerinde poz verdi.

‘Karşılık veririz’

Burada bir de basına demeç veren Funk, şunları belirtti: Kimse yapamazken onlar Rakka’yı geri aldı. Bence bu onlara masada bir sandalye kazandırdı. Biz DEAŞ’ın kalıcı yenilgisinin sürmesini sağlama alma maksadıyla bu bölgedeyiz. Funk, ‘Türkiye’nin tehditlerinden çekinip çekinmediğine’ ilişkin soruyu da “Benim iş tanımımda endişelenmek yok. Benim işim savaşmak. Bizi vurursanız, agresif biçimde karşılık veririz. Kendimizi savunacağız” biçiminde cevapladı.

PKK izi görmemiş!

ABD’li komutanla el sıkışan Münbiç Askeri Konseyi sözcüsü Şervan Derviş, ‘Biz bütün dünyanın düşmanı olan DEAŞ ile savaşıyoruz. Türkiye bize Afrin’de saldırıyor. Tabi ki DEAŞ’la savaşımızı minimize edip Afrin’de kendimizi savunmaya odaklandık’ şeklinde konuştu. ABD’li General Jamie Jarrard ise New York Times’a, ‘Onların PKK olduğunu söylüyorlar. Ama ben ilişkimiz süresince bunu gösterecek bir şey görmedim’ ifadesini kullandı. Gazetenin muhabiri ise Derviş’in odasında dev bir Abdullah Öcalan posteri olduğuna dikkat çekti.

HER YERDEN O ÇIKIYOR!

ABD’li komutanın elini sıkıp, “Ben PKK izi görmüyorum” dediği Derviş’in YPG bayrağı ve Öcalan posterlerinin altında çok sayıda fotoğrafı var. Örgütün sözcülüğünü yapan Derviş, YPG ve PKK’ya yakın kanallara Suriye’nin farklı yerlerinden bağlanarak katılıyor. Batılı basın mensuplarının ‘etkili’ bir sözcü dediği Derviş, örgütün birçok noktada kullandığı ‘joker’ adlar arasında yer alıyor. YPG’nin Derviş’i basının önüne çıkardığı ilk görev 2015’te getirildiği Burkan El Fırat (Fırat Volkanı) Güçleri’nin sözcülüğü oldu. Daha sonra ABD’nin Türkiye’den gelen tepkileri göğüslemek için YPG’ye isim değiştirerek kurdurduğu DSG’nin (Demokratik Suriye Güçleri) sözcülüğüne getirildi. Derviş son olarak terör örgütünün Münbiç’te kurduğu Münbiç Askeri Meclisi’nin sözcüsü yapıldı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz