ABD’ye Uçuşlarda Uygulanan ‘Elektronik Eşya Yasağı’ Kaldırıldı

ABD’nin Türkiye’den yapılan seferlerde koyduğu ‘kabinde elektronik eşya yasağı’ uygulaması, THY’nin Atatürk Havalimanı’ndan New York’a yapılan seferlerinde kaldırıldı.


ABD’ye Uçuşlarda Uygulanan ‘Elektronik Eşya Yasağı’ Kaldırıldı

ABD’nin mart ayından bu yana Türkiye’den icra edilen uçuşlarda başlattığı kabinde elektronik eşya yasağı uygulaması, bugün Türk Hava Yolları’nın (THY) Atatürk Havalimanı’ndan New York’a yaptığı tarifeli seferle kaldırıldı.

ELEKTRONİK EŞYALARINI YANLARINI ALABİLDİLER

THY’nin tarifeli seferiyle ABD’nin New York kentine gitmek üzere havalimanına gelen yolcular, kontuardaki rutin bilet işlemleri sonrasında daha evvel yasak kapsamında uçaklara götüremedikleri ve buradaki görevlilere teslim ettikleri elektronik eşyalarını bu defa yanına alabildi.

Bazı yolcuların yasağın kalkmasına ilişkin bilgi sahibi olduğu, bazılarının ise durumdan haberdar olmadığı görüldü.

RUTİN GÜVENLİK ARAMASINDAN GEÇTİLER

Yolcular, pasaport kontrolünün ardından x-ray cihazlarında rutin güvenlik aramasından geçerek, uçağa gitti. ABD uçuşlarının yapıldığı terminale gelen yolculara, özel yer hizmetleri şirketinin görevlileri tarafından da pasaport kontrolü yapıldı.

Daha sonra körüğe giden yolcular ile yanlarındaki çanta ve öbür eşyaları, uçağa girmeden evvel iz dedektöründen geçirildi. Yolcular, bu işlemlerin ardından uçağa bindi.

”YASAĞIN KALDIRILDIĞINI SEFERE GELMEDEN BİLİYORDUM”

Yolculardan Emre Tokmak, gazetecilere yaptığı açıklamada, yanına dizüstü bilgisayarını aldığını, yasağın kaldırılma kararını ise çok isabetli bulduğunu söyledi. Tokmak, yasağın kaldırıldığını sefere gelmeden evvel bildiğini ifade ederek, “Hatta uçak biletini alırken ‘Bir gün sonraya mı alsam, ne olur ne olmaz’ diye düşündüm fakat kaldırılacağı söylenince bugüne aldım.” dedi.

”BİRAZ OLSUN RAHATLADIK”

Ailesiyle New York’a tatile giden Barışcan Köymen ise bilgisayarını her vakit yanında taşıdığını, yasağın kalktığı bilgisini haberlerden öğrendiğini belirtti. Köymen, bütün tatil planları ve kişisel bilgilerinin bilgisayarının içinde olduğunu dile getirerek, “Bu yasağın kalkmasıyla biraz olsun rahatladık. Sonuçta uzun bir yolculuğa çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.

YOLCULAR KARARDAN MEMNUN

Yolculardan Hasan Orbay, bu yasağın kalktığını net olarak öğrenemediği için havalimanına gelmeden evvel bilgisayarını çantasına koymayı tercih ettiğini belirtti. Orbay, yolcular için bir kısıtlamanın daha kalkmasından ötürü memnun olduğunu kaydederek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Yaz okulu için ABD’ye gitmek üzere havalimanında işlemlerini yaptıran Fevzi Kutay Demir, yasağın kalkmasının kendileri açısından müspet olduğunu söyledi. Yanına yalnızca bir tablet bilgisayar aldığını ifade eden Demir, yasağın kalktığını basından öğrendiğini kaydetti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz