Acun Ilıcalı Exathlon yarışması ile Amerika kapılarını araladı!

‘Exathlon’ yarışması, Acun Ilıcalı ve Acun Medya’ya Amerika’nın kapısını açtı.


Acun Ilıcalı Exathlon yarışması ile Amerika kapılarını araladı!

Milliyet Gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu, Acun Ilıcalı’nın Amerika’da yarışma yapacağını yazdı.

Ali EYÜBOĞLU / MİLLİYET

Acun Amerika’da yarışma yapacak

Meksika Azteca TV’de haftanın beş günü yayınlanan ‘Exathlon’ yarışması, Acun Ilıcalı ve Acun Medya’ya Amerika’nın kapısını açtı. Peki nasıl oldu bu?

Eşi Şeyma Subaşı’yla katıldıkları Grammy Ödül Töreni dönüşünde konuştuğum Ilıcalı, formatı Acun Medya’ya ait ‘Exathlon’ yarışmasıyla, Amerika kıtasında yaptıklarını ve yapacaklarını şu şekilde anlattı:

“TV Azteca, 7 share ile Meksika televizyonları arasında 5-6 sıradaydı. Beş akşam yayınlanan yarışmamız ‘Exathlon’ sayesinde, 30 share ortalamasını yakaladı ve 27 senedir geçemediği Meksika’nın birinci kanalının sonrasında kıl payı farkla ikinciliğe yerleşti. Kanalın CEO’su, ‘Bu, TV tarihimizde bir devrimdir’ şeklinde konuştu. Bu yüzden Miami’deki TV fuarı NATPE’de Amerikalı televizyoncular bizden randevu için sıraya girdi.”

‘Telemundo’yu seçtik’

“Her ülkeden 3-4 TV kanalının yöneticileri bizimle çalışmak istedi. ‘Exathlon’un bütçesi yüksek olduğu için kimilerine pahalı geldi ama Şili, Arjantin ve Kolombiya çok ısrarcı. Öncelikle Şili ve Kolombiya’ya ortak bir yarışma var gündemde. Şili ve Kolombiya ekiplerinin yarışacağı ‘Exathlon’u iki ülke yayınlayacak. Türkiye, Yunanistan, Romanya ve Meksika’yla aynı anda Şili ve Kolombiya’nın yarışmalarını çekeceğiz.

Asıl mühim gelişme ise Amerika pazarıyla alakalı oldu. ABD’de, İspanyolca yayın yapan dört kanaldan da teklif aldık. NBC’nin kanalı Telemundo ile prensipte anlaştık. Her gün

4-5 defa haberleşiyoruz. Nisanda haftanın beş günü yayın istiyorlar.”

‘100 ülke sıraya girer’

“Son senelerde yeni bir yarışma tutmadı. ‘Survivor’ ve ‘Var mısın Yok musun?’ gibi eski yarışmalar hâlâ revaçta.

ABD’de yaşayan, İspanyolca konuşan 70 milyona açık yayın yapan Telemundo’da işi tutturursak, 100 ülke sıraya girer. Acun Medya olarak dünya TV format pazarında birinci ve ikinci turu geçtik. Yunanistan’da 50’den fazla share alan yarışma sayesinde Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’ya girdik. O yüzden Amerika pazarı bizim için final maçı gibi. Altı aylık ‘Exathlon’ sayesinde elde ettiğimiz başarıyı, ABD’de de yakalarsak, ilk defa Türklere ait bir format dünyada bir numara olur.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz