Adını gizleyen rekortmen belli oldu!

Türkiye’nin 2016 yılı kurumlar vergisi şampiyonu adını gizleyen bir firmaydı. Elde edilen bilgiye göre 8.1 Milyar liralık brüt kazancın üzerinden 1.9 milyar lira kurumlar vergisi ödeyen BOTAŞ vergi rekortmeni. Geçtiğimiz dönemde zararını kapattığı için listeye giremeyen BOTAŞ bu vergi ile ekonomi gündeminde büyük sükse yaptı.


Adını gizleyen rekortmen belli oldu!

İkinci vergi rekortmeni Ziraat

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı 2016 yılının kurumlar vergisi rekortmenini açıkladı. 1.9 milyar liralık vergi ile rekor kıran BOTAŞ geçtiğimiz yıl adını gizleyerek bu açıklamayı kendisi yapmamıştı. BOTAŞ’ın açıklama yapmaması ekonomistleri yıldırmadı ve ikinci vergi rekortmeni olan Ziraat Bankası’nın vergi oranı üzerinden hesaplamalar başladı.

Bakanlık tarafından doğrulandı

1 milyar 863 milyon lira vergi ödeyen Ziraat bankasının ardından bu rakamın üstünde vergi ödeyerek rekortmen olacak kurumun en az 8 milyar liralık bir kar marjına sahip olması gerekiyordu. Türkiye’de bu ölçüde kazanç elde eden tek kurum ise BOTAŞ. Ufak bir hesaplama ile elde edilen bu bilgi bakanlık tarafından da doğrulandı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir

2018 MTV ödeyeceklere mobil bank kolaylığı!

1 Ocak itibariyle başlayan 2018 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ilk taksit ödemeleri mobil banka uygulamalarından kolayca gerçekletirilebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz