Adını gizleyen rekortmen belli oldu!

Türkiye’nin 2016 yılı kurumlar vergisi şampiyonu adını gizleyen bir firmaydı. Elde edilen bilgiye göre 8.1 Milyar liralık brüt kazancın üzerinden 1.9 milyar lira kurumlar vergisi ödeyen BOTAŞ vergi rekortmeni. Geçtiğimiz dönemde zararını kapattığı için listeye giremeyen BOTAŞ bu vergi ile ekonomi gündeminde büyük sükse yaptı.


Adını gizleyen rekortmen belli oldu!

İkinci vergi rekortmeni Ziraat

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı 2016 yılının kurumlar vergisi rekortmenini açıkladı. 1.9 milyar liralık vergi ile rekor kıran BOTAŞ geçtiğimiz yıl adını gizleyerek bu açıklamayı kendisi yapmamıştı. BOTAŞ’ın açıklama yapmaması ekonomistleri yıldırmadı ve ikinci vergi rekortmeni olan Ziraat Bankası’nın vergi oranı üzerinden hesaplamalar başladı.

Bakanlık tarafından doğrulandı

1 milyar 863 milyon lira vergi ödeyen Ziraat bankasının ardından bu rakamın üstünde vergi ödeyerek rekortmen olacak kurumun en az 8 milyar liralık bir kar marjına sahip olması gerekiyordu. Türkiye’de bu ölçüde kazanç elde eden tek kurum ise BOTAŞ. Ufak bir hesaplama ile elde edilen bu bilgi bakanlık tarafından da doğrulandı.

İlginizi Çekebilir

Vatandaşa milyarlık vergi yükü, GSM Şirketlerine vergi affı

Vatandaşa milyarlık vergi yükü, GSM Şirketlerine vergi affı

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamaya göre vergi borcu bulunan GSM şirketlerinin anapara borcunun tahsil edilip cezalarının silinmesi gündemde.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz