Adnan Oktar’ın başı RTÜK ile belaya girdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen toplantısında değerlendirilen rapor ve Adnan Oktar’ın yaptığı yayınlarla ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıkmaya başladı.


Adnan Oktar’ın başı RTÜK ile belaya girdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) geçen hafta düzenlenen toplantısında ele alınan rapor, Adnan Oktar’ın yayınlarındaki “kadın-din istismarı” gerçeğini de gözler önüne serdi.

“GENÇ KIZLAR CİNSEL META OLARAK KULLANILDI”

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, Oktar’ın A9 TV üstünden yaptığı yayınların ele alındığı ve bu yayınlara rekor cezaların uygulanmasına karar verildiği 6 Şubat’taki Üst Kurul toplantısında yayınların içeriğine yönelik hazırlanan rapor da gündeme geldi. Buna göre, kamuoyunda “Adnan Hoca” olarak bilinen Oktar’ın “Adnan Oktar ile Sohbetler” adlı programında “Reyting kaygısıyla genç kızların cinsel meta olarak kullanılmaktan kaçınılmadığı, toplumun ahlaki değerlerini yozlaştıran bu tutumun ve aşırı dekolte giyim tarzının Adnan Oktar tarafından normalleştirilmeye çalışıldığı” tespit edildi.

ÇARPITMA YORUMLARDA BULUNDU

Oktar, söz konusu yayında “Kardeşim, Nur Suresi 31. ayetinde kadınların özgürlüğünden bahsediliyor. Adam diyor ya, ‘dizinin üzerini gösteremez’. Üç yaşındaki çocuk bacağını gösteremez diyor. Nur Suresi’nde de kadının özgürlüğünden bahsediliyor.” diye Nur Suresi’nin örtünme hakkında ayetinde kadınların iç çamaşırları dışında istediği gibi giyinebileceğinin söylendiğine ilişkin çarpıtma yorumlarda bulundu.

“BACAK BACAK ÜZERINE ATMAK ÇOK ESTETİK”

Yayında Nur Suresi’ndeki söz konusu ayetle alakalı çarpıtma yorumlarını sürdüren Oktar, bir izleyicinin “Bayanların bacak bacak üzerine atmaları iyi bir şey değil bence, hocamıza karşı hatalı bir tavır gibi görüyorum. Lütfen biraz dikkat etsinler.” mesajı üstüne, “Yok, bayağı yakışıyor bacak bacak üzerine atmak. Görünümü de çok estetik oluyor, çok hoş. Beylere yakışmıyor, benim kendi kanaatim ama kadın için nefis bir oturuş biçimi. Çok güzel, çok estetik, kibar bir oturuş biçimi. ” şeklinde konuştu. Bu esnada Oktar’ın sözlerini desteklercesine ekrana stüdyoda bacak bacak üzerine atmış, mini etekli genç kızların görüntüleri getirildi.

“MEHDİLİK” İDDİALARI

Program, bu sözlerin sonrasında İngiliz derin devleti içerikli bir video ve Oktar’ın Mehdi’nin geleceğini işaret ettiğini iddia ettiği ayetlerle alakalı açıklamaları ile devam etti. Programda öte yandan saat 00.54’te başlayan müzikle, mini etekli genç kızların dans ettikleri, özellikle bir genç kızın Oktar’a yakın mesafeden dans ettiği de görüldü. Bu dansın sonrasında Oktar, Nur Suresi’nin örtünmeyle alakalı ayeti hakkındaki yorumlarını sürdürdü.

Oktar yayında Kuran-ı Kerim ve İncil’in benzer hükümlerinin olduğunu, bunların Mehdi’nin geleceğini işaret ettiğini iddia ederek, Bediüzzaman Said Nursi’nin kerametlerinden örnekler verdi. Program, Mehdi ile ilgili, münafıklık ile ilgili ve Darwinizm eleştirisi içeren videoların yayınlanmasıyla sonlandırıldı.

DİNİ DEĞERLERİ İSTİSMAR EDİYOR

Raporda, bir ayet yorumlanırken konuşmaların arasına müzik parçalarının, aşırı dekolte giyimli kadınlar ile erkeklerin oynamasının girmesinin, bunun bir eğlence programı gibi bir arada sunulmasının dini değerlerine bağlı insanları rencide edebileceği hususunun göz ardı edildiği tespiti yapılırken, Oktar’ın Nur Suresi’nin örtünme hakkında ayetleriyle alakalı yorumlarının da izleyicinin dikkatini çekmek çabasından kaynaklandığı aktarıldı. Raporda, “Dini değerlerin yüksek reyting elde etmek kaygısı gözetilerek istismar edildiği” değerlendirmesi yapıldı.

Üst Kurul, 6 Şubat’taki toplantısında rapora konu olan bu yayından dolayı A9 kanalına “toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden” yayınları dolayısıyla 5 defa program durdurma ile en üst düzey olan yüzde 5 oranında idari para cezası verilmesini kararlaştırmıştı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz