Afrin çevresindeki önemli tepe ve köylerde TSK kontrolü ele alıyor

Afrin operasyonunun 2. aşamasında TSK ve ÖSO, Afrin’e bakan hâkim tepeler ve köylerde kontrolü yavaş yavaş sağlıyor. Operasyonun 11. gününde stratejik noktalar ele geçirilirken, 23 nokta teröristlerden arındırıldı.


Afrin çevresindeki önemli tepe ve köylerde TSK kontrolü ele alıyor

Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’nda sınır hattının büyük bölümünde denetim sağlayan Türk Silahlı Güçleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kuvvetleri, harekâtın ikinci aşaması doğrultusunda Afrin’e ulaşan hakim tepeler ve terör örgütünün kurduğu savunma hatlarına doğru ilerliyor. Bu kapsamda dün stratejik bazı tepeler ve iki köyde TSK kontrolü sağladı. Süleyman Halil, Sati Şaği ve Alkana köylerinin terör örgütünden temizlenmesiyle beraber toplam 24 nokta kurtarılmış oldu. Bir süredir devam eden pazarlığın neticesiz kalması üstüne Suriye rejimi de Afrin’e ulaşan geçiş noktalarını PYG/PKK’ya kapattı.

YPG HEDEFLERİ GECE BOYUNCA BOMBALANDI

TSK ve ÖSO kuvvetleri, dün üç cepheden Afrin’e doğru ilerlemeye devam etti. Sınır hattından toplar, havadan da savaş uçakları ile YPG hedefleri gece boyunca bombalandı. Bombalama dün de gün boyu sürdü. Havadan ve karadan hedeflerin bombalanması ile beraber dün sabah karadan kapsamlı harekât başlatıldı. TSK destekli ÖSO kuvvetleri, tanklar desteğinde ilerleyerek Burseya Afrin’in batısındaki sinyal vericisinin de bulunduğu bi rakımlı tepeyi ele geçirdi. Tepenin ele geçirilmesi ile sınır hattından iç kesimlere doğru mevziler yaratıldı.

SINIRDAN 4 KİLOMETRE İÇERİDE

Çıkan çatışmalarda 10 terörist etkisiz hale getirilirken, bölgenin kontrolünün sağlanmasının sonrasında sızma girişiminde bulunan teröristlerden 5’inin daha Mehmetçik tarafından öldürüldüğü söylendi. Sinyal vericisinin bulunduğu stratejik tepenin ele geçirilmesiyle harekatın batı hattında mühim bir başarı sağlandığı söylendi. Sınırdan 4 kilometre içerideki tepenin ele geçirilmesinin sonrasında TSK unsurları güvenliği temin etmek için mevziler yarattı. Nöbet tutan askerler arasında milli piyade tüfeği MPT-76 kullanan Mehmetçik de dikkati çekti. Afrin’in batısında yer verilen Raco ilçesinin güneyinde yer verilen 915. Tepe’nin hepsinde kontrolün sağlandığı açıklandı.

Burseya Dağı’nda mayın temizleme çalışması sürerken harekât bölgeye yakın merkezde yer verilen Bafelyun Tepesi çevresine kaydırıldı. Bafelyun Tepesi TSK tarafından obüs ve çok namlulu roketatarlarla ateş altına alındı. Bafelyun tepesinin alınması ile Afrin’e ulaşan mühim bir nokta aşılmış olacak.

HAREKATA TOPÇU DESTEĞİ

Hava saldırıları ise Bülbül, Raco ve Şera ilçesi ile çevrelerinde belirli aralıklarla devam etti. Harekât top atışları ile desteklendi. Afrin’e doğru ilerleyen operasyon kollarına karşılık verilmesi üstüne bir çok noktada çatışma meydana geldi. Şera ilçesinin Drsane köyü ve çevresindeki YPG hedeflerinin savaş uçakları tarafından bombalanması sonrası köyün birçok noktasında çatışmalar başladı. Keşif uçakları ise bölgedeki hedefleri tespit etmek için gün boyu Afrin semalarında gezdi. Dün öğleden sonra Afrin’in batısındaki Süleyman Halil ve Sati Şaği köyleri TSK destekli ÖSO kuvvetlerinin denetimine geçti.

18 KÖY KURTARILDI, 24 NOKTA TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENDİ

Racu beldesinin çevresinde ele geçirilen köylerin ve stratejik tepelerin sonrasında terör örgütünün belde üstündeki etkisi kırıldı. Harekatın 11. gününde Afrin’in beş beldesinde 18’i köy, biri köy altı yerleşim ve 5’ü stratejik tepe olmak üzere 24 nokta teröristlerden kurtarılmış oldu.

MEHMETÇİK’İN ŞEFKAT ELİ UZANDI

‘Zeytin Dalı Harekatı’nda görevli askerler, Afrin’de ele geçirilen bölgelerdeki sivil halka insani yardım ulaştırıyor. Türk askerleri, üşüyen çocuklara montlarını verirken, kumanyasını paylaştığı yöre halkına gıda ve tıbbi malzeme yardımında bulundu.

SEVKİYAT DEVAM EDİYOR

Kilis’in Gülbaba köyünün karşısında bulunan Afrin’in Bülbül kasabası çevresinde ve dağlık bölgede dün hava destekli harekât yapıldı. Bölgeye sınır hattından takviye kuvvetler sevk edildi. Kilis’ten yola çıkan çok sayıda ÖSO savaşçısını taşıyan araçlar ve uçaksavar (Doçka) yüklü arazi araçları Gülbaba köyünden sınırı geçerek Afrin topraklarına girdi.

REJİM KORİDORU KAPATTI

Zeytin Dalı Harekâtı’nın durdurulması için Suriye rejimi ile bir süredir temasta olan PYD, Afrin’in rejime teslim edilmesi teklifini kısa zaman önce reddetti.

Bu gelişme üstüne rejim, Afrin’e ulaşan geçiş koridorlarında tedbir aldı. Bölgedeki kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Suriye Ordusu, Bubül Zahra bölgesinden Afrin’e ulaşan geçiş koridorunu dünden itibaren kapattı.

Suriye rejimi tarafından geçiş güzergâhlarının kapatılması ile YPG bölgeye takviye güç göndermede sıkıntı yaşamaya başladı.

Kaynak: Milliyet

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Neymar, Marsilya maçında sakatlanınca ağladı!

Neymar, Marsilya maçında sakatlanınca ağladı!

Fransa Liginde PSG forması giyen Neymar, Marsilya maçında yaşadığı sakatlık ardından gözyaşlarına hakim olmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz