Afrin operasyonu ardından TSK Suriye’ye girecek!

Afrin’e yönelik gerçekleştirilecek bir harekatta tıpkı Fırat Kalkanı’nda yapıldığı gibi Özgür Suriye Ordusu güçlerinin de devreye sokulacağı, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da daha sonra Suriye’ye gireceği senaryosu askeri kulislerde konuşulmaya başlandı.


Afrin operasyonu ardından TSK Suriye’ye girecek!

Türkiye’nin Afrin’e yönelik olası bir harekâtında, Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kuvvetlerinin de devreye gireceği iddia ediliyor.

Hürriyet gazetesinde yer verilen habere göre Askeri kulislerde farklı senaryolar seslendirilirken, öne çıkan planın önce ÖSO, sonrasında Türk Silahlı Güçleri (TSK) unsurlarının Suriye’ye girmesi olduğu öne sürülüyor.

Arazi temizliği yapılacak

Buna göre Afrin’e yönelik harekâtta önce topçu birlikleri yoğun bombardıman ile arazi temizliği yapacak. Sonrasında önce ÖSOgüçleri, daha sonra TSK’ya bağlı zırhlı birlikler ÖSO’ya destek vermek maksadıyla Suriye’ye girecekler. Bu plan kapsamında İdlib’de bulunan TSK unsurlarının bir bölümü de Afrin’i güneyden vuracak. TSK planları içinde PYD kuvvetlerinin havadan lojistik destek aldığı Minnak Havaalanı’nın da ele geçirilmesi bulunuyor.

Sınıra sevkıyat devam ediyor

TSK’nın operasyon hazırlıklarıyla bağlantılı sınır hattına yönelik sevkıyat devam ediyor. Geçen sene Şırnak Silopi’deki 172’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’na bağlı Şehit Ercüment Türkmen Kışlası’na konuşlandırılan zırhlı askeri araçlardan bir bölümü, dün TIR’lara yüklenerek Hatay’a gönderildi. Gönderilen araçlar arasında tanklar da bulunuyor. Hatay Kırıkhan’daki Hawk füzelerinin de, Afrin’e doğru yöneltilip gelebilecek füze saldırılarına karşı hazır tutulduğu öğrenildi.

Namlular Suriye’ye çevrilmiş

TSK’nın Afrin sınır hattındaki karakollarda konuşlu bütün Fırtına obüslerinin namluları Suriye’ye doğru çevrilmiş vaziyette. Hafta sonunda Afrin’de PYD/YPG kuvvetlerinin taciz atışlarına karşı Fırtına obüslerinin 80’den fazla atışla karşılık verdiği öğrenildi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin'in kuzeybatısında bulunan Ali Bekki köyünü ele geçirdi. Köyde yakalanan YPG'li teröristin resimleri yayınlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz