Afrin operasyonu piyasaları olumlu yönde etkiliyor

Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanan Türkiye’nin Afrin’e karşı operasyonuna, piyasalar olumlu tepki verirken Hazine ihalelerine 2,5 katın üzerinde talep oldu.


Afrin operasyonu piyasaları olumlu yönde etkiliyor

Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanan Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna piyasalar pozitif tepki verirken, Hazine ihalelerine 2.5 katın üstünde talep geldi. Halka arzlara ise rekor sayıda yatırımcı başvurarak, Türkiye’nin ekonomik ve siyasi istikrarına olan inancını açık bir şekilde ortaya koydu.

DOLAR ÇAKILDI

Zeytin Dalı Harekâtı’nın, Türkiye’nin bir süredir Afrin hakkında çekincelerini doğru ve açık bir iletişimle kamuoyunu bilgilendirdiği için sürpriz olmadığını söyleyen analistler, operasyonun planlandığı biçimde tamamlanması ve sınırda 30 kilometrelik bir güvenli bölge yaratılması halinde, terör açısından risklerin de azalacağına dikkat çekti. Borsa İstanbul’da endeks yüzde 1.81′ yükselerek günü 117 bin 235 puandan kapattı.

Geçen haftayı 3.8079 TL’den tamamlayan ve dün Asya piyasalarında 3.85’i gören dolar, daha sonra gelen satışlarla 3.78’in altına geriledi. İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, dolardaki düşüşün devam edebileceğinin altını çizerek, “Türkiye’ye karşı piyasa algıları kuvvetli” şeklinde konuştu.

TAHVİLLERE HÜCUM

Geçen hafta yurtdışında gerçekleştirdiği eurobond ihracına 3 kat talep gelen Hazine, dün iç piyasada yaptığı iki ihaleyi problemsiz tamamlandı. 2023 ve 2024 vadeli iki ihaleye, rekabetçi olmayanlar da dahil olmak üzere 7 milyar 653 milyon TL teklif gelirken, satış 3 milyar 62 milyon TL oldu. İki ihaleye toplamda ortalama 2.5 kat talep geldi.

10 BİN KİŞİ HALKA ARZ SIRASINDA

Güçlü Türkiye algısı özellikle halka arzlara olan istekte kendini gösterdi. Trabzon Liman İşletmeciliği’nin 97.7 milyon TL büyüklüğündeki halka arzına 614 milyon TL ile 6.3 kat talep geldi. 10 bin 281 yerli bireysel yatırımcı hisse almak için müracaatta bulundu. Ayrıca Enerjisa’nın 389-466 milyon dolar büyüklüğünde olması planlanan halka arzında fiyat aralığı 6.25-7.50 TL, Medical Park’ın 1.7-2.1 milyar TL büyüklüğünde olması beklenen halka arzında fiyat aralığı 24 ila 28.8 lira olarak tespit edildi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin'in kuzeybatısında bulunan Ali Bekki köyünü ele geçirdi. Köyde yakalanan YPG'li teröristin resimleri yayınlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz