Afrin’de Bordo Bereli Komandolar Operasyona Başlıyor!

Zeytin Dalı Harekatı başarıyla sürerken, hendek savaşı ve sızma planlarına karşın, Güneydoğu’da bu konuda başarıyla görev almış olan bordo bereli askerler görevlendirilecek.


Afrin’de Bordo Bereli Komandolar Operasyona Başlıyor!

Arfin operasyonu sıfır hatayla yürütülürken köşeye sıkışan PYD, ‘siviller katlediliyor’ algısı oluşturmak için Afrin’de hendek savaşı planına sarıldı. Örgütün sivil kalkan hamlesine karşı TSK, Güneydoğu’da hendek terörünü bitiren ve sızma ile alakalı büyük başarı kazanan bordo berelileri devreye sokacak.

Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK uzantısı PYD/YPG varlığını ‘milli güvenlik meselesi’ olarak ilan eden Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı’nı alternatifli planladı. Afrin’in bütün cephelerden kuşatma stratejisine göre yapılan planlarda, örgütün kent merkezinde Güneydoğu’daki gibi hendek savaşı stratejisi izleme olasılığına karşı da tedbir alındı.

KALLEŞ TALİMAT

İstihbarat kaynaklarından edinilen bilgiye göre, operasyonun ilk üç gününde kırsalda fazla direniş göstermeyen örgüt, Afrin’in merkezinde şehir savaşı yapmaya hazırlanıyor. Örgütün teröristlere ‘sivillerin arasına karışın’ talimatı verdiği, TSK’nın kente girmesinin sonrasında da ‘Siviller katlediliyor’ propagandası yapmayı hedeflediği söyleniyor. PKK’nın, Güneydoğu’da uygulamaya kalkıştığı hendek savaşı stratejisinin Afrin’de de devreye sokacağı söylendi. Diyarbakır Sur, Şırnak Nusaybin başta olmak üzere 10’a yakın il ve ilçe merkezinde Temmuz 2015’te başayan ve 265 gün süren ‘hendek terörü’nü, TSK ile Emniyet kuvvetleri sivillere zarar vermeden bastırmıştı. PKK’nın yuvalandığı binalara tek tek operasyon yapılırken, kalkan olarak kullanılan siviller tahliye edilmişti.

ÖRNEK OLARAK GÖSTERİLMİŞTİ

Operasyonlarda 3 bin 583 terörist etkisiz hale getirilmişti. Hem TSK hem de Emniyet Özel Kuvvetler’in sivillere zarar vermeden yaptığı operasyonların başarısı terörle mücadelede örnek gösterilmişti.

Harekat için hazırlanan planlar arasında terör örgütünün Güneydoğu’daki gibi hendek ve barikatlarla karşı koyma stratejisi de dahil edildi. TSK’nın, hendek terörüne karşı mücadele eden Özel Güçler Komutanlığı’na bağlı Bordo Berelileri Afrin kent merkezi tamamen kuşatılınca devreye sokacağı öğrenildi. Böylece hendek teröründe mücadele eden Bordo Bereliler’in deneyimlerinden yararlanılırken, sivillerin zarar görmemesi de sağlanacak.

Kaynak: Karar

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin'in kuzeybatısında bulunan Ali Bekki köyünü ele geçirdi. Köyde yakalanan YPG'li teröristin resimleri yayınlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz