Afrin’de F16 tarafından vurulan tepelere Mehmetçik çıkıyor!

Afrin’de terör örgütünün kontrolü altında bulunan iki önemli köy TSK ve ÖSO güçleri tarafından ele geçirildi. Bülbül kasabası ve çevresinde yoğunlaşan çatışmalarda daha önceden belirlenen 9 stratejik öneme sahip tepenin alınması ilk hedef.


Afrin’de F16 tarafından vurulan tepelere Mehmetçik çıkıyor!

Zeytin Dalı Harekatı’nda 16. gün geride kaldı. Türkiye sınır hattında yer verilen Bülbül kasabasında tamamen kontrolü sağlayan TSK ve ÖSO güçleri, dağlık ve tepelik bölgelere doğru ilerliyor. Küçük Darmık’a bayrak dikilmesinin sonrasında ÖSO güçleri desteğinde özel eğitimli komando birlikleri, terör örgütünün ana üs ve silah yığınağının bulunduğu Büyük Darmık’a doğru ilerliyor.

UÇAKLAR BOMBALIYOR

Engebeli ve geçit vermez patikalardan ulaşılan dağlık bölgeye ÖSO ve özel güçler, yürüyerek ulaşmaya çalışıyor. Büyük Darmık’taki PYD/PKK hedefleri önceki gün ve dün karadan obüsler, tanklar, füzeler; havadan ise F-16 savaş uçakları tarafından gün boyu bombalandı.

ÖSO ve özel güçlerin hedefinde sınır hattından Burseya’ya, buradan Büyük Darmık’a ulaşan dağlık bölgede PYD/PKK’nın elinde bulunan 9 stratejik tepe yer alıyor. Tepelerde mevzilenen YPG’lilere yönelik önceki gün ve dün gün boyu savaş uçakları, obüs topları ve tanklarla nokta atışları yapıldı. Obüs saldırıları gece de sürdü. Tepelerin alınması ile Afrin ve Raco bölgesine harekat hız kazanacak.

MAYINLAR ENGEL OLDU

Dağlık bölgelerde yer verilen YPG’nin eğitim kampları, tünelleri, geçiş yollarının alınmasına yönelik nokta operasyonları ise dün devam etti. Özel güçler ve ÖSO gruplarının dağlık bölgelerde ilerlemesi bölgeye döşenen Rus mayınları sebebiyle beklenen oranda gerçekleşemiyor. Harekata katılan savaşçılarla beraber ön cephede görev alan mayın uzmanı ekipler mayınları etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

Kilis’in karşısında yer verilen Afrin’in Şeran beldesinden Bülbül bölgesine doğru yayılan harekat kapsamında Şeltah, Şeyh Horoz, Dersavan, Arapviran köyleri ile Küçük Darmık dahil üç tepe ele geçirildi. Büyük Darmık’a doğru kapsamlı harekat planı yapılıyor.

BİR KÖY DAHA ALINDI

Dün öğleden sonra Afrin’in batısında yer verilen Şeyh Hadid bölgesindeki Hac Bilal köyü de YPG’den alındı. Hac Bilal, Şeyh Hadid belde merkezine açılan otoyollara hakim bir yükseklikte bulunuyor.

İLERLEYİŞ SÜRÜYOR

TSK ve ÖSO güçleri, Bülbül kasabası yanı sıra özellikle Raco bölgesine yönelik dün karadan ve havadan kapsamlı operasyonlara devam etti. Bölgede YPG hedeflerine yönelik sürdürülen harekatta gelişmeler ise şu şekilde kaydedildi:

– Cinderes’e doğru ilerleyen TSK ve ÖSO güçleri, dağlık bölgede yer verilen Aşkan, Haribi, Hamam köyleri ile Birkadar dağına birkaç koldan saldırı gerçekleştirdi. Karadan sürdürülen harekata F-16’lar da havadan destek verdi. Bölgedeki YPG mevzileri etkili vuruldu.

– Raco ilçesine ilerleyişini sürdüren TSK ve ÖSO kuvvetleri, ilçeye ulaşan yol güzergahında bulunan Cela, Canka, Çakmaka ve Gırbela köylerinin dağlık kesimleri savaş uçakları tarafından bombalandı. Sonrasında bölgeye yönelik yoğun top atışları gerçekleştirildi. Kevreker bölgesinde ilerlemeye çalışan TSK ve ÖSO güçleri ile YPG’liler arasında dün şiddetli çatışmalar meydana geldi.

Sabaha kadar süren çatışmalar zaferle neticelendi ve tepeyle beraber üç köy daha teröristlerden arındırıldı.

12 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, harekatın yürütüldüğü bölgeden elde edilen bilgilere göre bugün PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü üyesi 12 kişinin etkisiz hale getirildiği söylendi.

Açıklamada, “Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 947 olmuştur.” bilgisi verildi.

Kaynak: Milliyet

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Ünlü şarkıcı Mustafa Sandal, boşanma aşamasındaki eşi Emina'ya 15 milyonluk villayı bıraktı. Sandal'ın kendisinin de çalışma ofisinde konakladığı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz