Afrin’de meskûn mahal operasyonları için ikinci aşamaya geçiliyor!

Afrin’de ikinci aşama için harekât planı detayları gözden geçiriliyor. Perşembe gecesinden itibaren Afrin ile 4 yerleşimde meskûn mahal operasyonları için kuşatma başlıyor.


Afrin’de meskûn mahal operasyonları için ikinci aşamaya geçiliyor!

Ankara, “Zeytin Dalı”nın ikinci aşaması için harekât planını masaya yatırdı. Perşembe gecesinden itibaren Afrin ile 4 yerleşimde meskûn mahal operasyonları için kuşatma başlatılacak. Terör örgütü PKK/PYD’nin nefesini kesmek için Tel Rifat hattı kontrol altına alınacak

YÜZDE 25 KONTROL SAĞLANDI

Türk Silahlı Güçleri ( TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından 20 Ocak’ta başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’nın 35’inci gününde ikinci aşamaya geçiliyor. Operasyonun ilk aşamasındaki hedeflere ulaşıldığını kaydeden askeri kaynaklar, 415 kilometrelik bir alanın temizlendiğini ve Afrin’in yüzde 25’inin kontrol altına alındığını söylüyor.

OPERASYON HAZIRLIĞI DEVAM EDİYOR

Gazete Habertürk yazarı Çetiner Çetin’in haberine göre, terör örgütünün rahat hareket edebileceği kırsal kesimde operasyon tamamlanırken, 5 bin 800 teröristi kırsalda konuşlandıran örgütün, harekâtın ilk 17 gününde teröristlerin büyük bölümünü geri çektiği gözlendi. 7 noktada cepler yaratan, sonrasında cepleri birleştiren TSK, ‘meskûn mahal operasyonu’ için hazırlıklarının sonuna yaklaştı.

JÖH-PÖH BIRLIKTE ÇATIŞACAK

Lojistik desteğini Türkiye sınır hattında tutan TSK, alan hâkimiyetini sağlamasının sonrasında 7 noktada Suriye içinde üs kurulumuna hız verdi. Doğu ve Güneydoğu’daki hendek operasyonlarında eşgüdümlü çalışan JÖH’ler ve PÖH’ler, ilk defa sınır ötesi operasyonda bir arada olacak. Operasyonda, Kara Kuvvetleri’ne bağlı askeri birlikler de yer alacak.

TÜM SİSTEMLER HAZIR

JÖH, PÖH ve TSK’ya bağlı unsurların operasyon alanında eşgüdümünü temin etmek üzere teknik detaylar da eşzamanlı yürütülüyor. Sahada teröristlerin silahlarının sesi ile karışmaması için güvenlik birimlerin silahları ve teknik teçhizatı eşleştirildi. Benzer uygulama Hendek operasyonlarında da uygulanmıştı. Bölge kodları kuruldu. Teknik cihazlarda kullanılacak parolalar tespit edildi. Kriptolu telsizlerin hangi birimlerde olacağı netleştirildi.

KENT MERKEZİ 14 BÖLGEYE AYRILDI

Kent kuşatmasını perşembe gününden itibaren başlatacak olan güvenlik birimleri, kent merkezini ve çevresindeki yerleşim birimlerini 14 bölgeye ayırdı. Operasyonel alan hareketliliğinin sağlıklı takibi ve bölgeler arasında sızmaların engellenmesi için tespit edilen bu taktikle daha önceki operasyonlarda başarı sağlanmıştı. Terör örgütü PKK/PYD ve YPG’nin Afrin kent merkezindeki 114 hedefi, yerel istihbarat ağından alınan bilgiler ve operasyonun başladığı ilk günden beri İHA’larla yakın takibe alınmıştı. Güvenlik birimleri, Afrin’de öncelikli hedeflerin örgütün mevzilendiği 114 bina olacağını söyledi.

NEFES BORUSU ‘TEL RİFAT’

6 gündür rejim ile beraber hareket eden paramiliter kuvvetler, Afrin’de PKK/PYD’ye destek vermek üzere geçiş yapmaya çalışmıştı fakat top atışları ve SİHA’larla bu yapılar geri çekilmişti. Afrin’de, örgütün nefes borusu haline gelen Tel Rİfat birinci derece hedef olacak. Silahlı grupların Şii Nubl ve Zehra bölgelerinden geçiş yapmaları ve örgütün kaçışı engellenecek. Kuşatma ardından kent içindeki sivillerin şehri terk etmeleri için 4 farklı noktadan koridorların yaratılması planlanıyor. Azez ve İdlip hattında AFAD ve Kızılay 5 ayrı senaryo üstünden hazırlıklarını tamamlamış vaziyette.

TSK bünyesindeki Sakarya çok namlulu roket atarların (ÇNRA) menzili 40 kilometreyi buluyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Neymar, Marsilya maçında sakatlanınca ağladı!

Neymar, Marsilya maçında sakatlanınca ağladı!

Fransa Liginde PSG forması giyen Neymar, Marsilya maçında yaşadığı sakatlık ardından gözyaşlarına hakim olmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz