Afrin’de TSK 214 terör yuvasını yerle bir etti!

Başbakan Binali Yıldırım, Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Operasyonu ile alakalı, “Şu zamana kadar planlandığı gibi harekat sürüyor. 214 hedef vurulmuş ve etkisiz hale gelmiş durumda. Alanda temizlik çalışmaları devam ediyor” dedi.


Afrin’de TSK 214 terör yuvasını yerle bir etti!

Başbakan Binali Yıldırım, Nijer Başbakanı Brigi Rafini ile Çankaya Köşkü’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Yıldırım konuşmasında, “Bu ziyaret sırasında Nijer ve Türkiye arasında her bakımdan ilişkileri geliştirmek, gerek ikili ticaretimizi artırmak, eğitim alanında kapsamlı işbirliği yapmak, Nijer’in altyapı ve konut projelerinde lüzumlu desteği temin etmek, TİKA ofisimiz tarafından gerçekleştirilmekte olan sosyal sorumluluk projeleri hakkında vaziyeti gözden geçirdik ve bu sene içerisinde bir hastane, bir okul ve park olmak üzere bu projelerin açılışa hazır hale geldiğini memnuniyetle müşade ettik. Nijer-Türkiye ilişkileri esasında yeni değil. Tarihi bir derinliği var. 15. asırdan beri, Osmanlı döneminden beri karşılıklı etkileşim olan iki ülke. Dolayısıyla büyükelçiliklerimizin yakın tarihte tesis edilmiş olması, doğrudan uçuşların başlatılmış olması hem köklü tarihi ilişkilerimizi ortaya çıkarmak hem de bundan sonra iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek bakımından mühim bir adım olmuştur. Türkiye, özellikle 2005 senesinde başlattığı Afrika açılım politikası ile birlikte kıtada büyükeçilik sayısını 12’den 39’a yükseltmiş bulunmaktır. Türkiye, Afrika kıtasına doğrudan uçuş yapan, THY olarak yegane ülkedir. Toplam 51 sefer gerçekleştirilmektedir. Bu iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi bakından avantaj teşkil ediyor. Zaman kaybının da önüne geçmiş oluyor. Büyükelçiliklerimiz faaliyetlerini sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Nijer Başbakanı Rafini ile beraber bazı bakanların da bu ziyarette yer aldığını anlatarak, “Az önce Milli Eğitim ile alakalı bir anlaşma imzaladık. O anlaşmanın maksadı, eğitim ile alakalı gerek ortaöğretim, gerek üniversite eğitim ile alakalı var olan ilişkilerimizi daha da geliştirmek. Türkiye’de eğitim gören Nijerli burslu öğrencilerin sayısını artırmak. Öte yandan teknik destekleri temin etmek. Bunun yanı sıra iki ülke başkentleri arasında kardeş şehir anlaşması da Sayın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızla Nijer’in baş kentinin belediye başkanı arasında imzalandı. Böylece Ankara Büyükşehir Belediyesi mühim çalışmalar yapacak, şehircilik ve altyapı ile alakalı lüzumlu destekleri verecektir. Öte yandan işbirliği yaptığımız alanlardan birisi de sağlıktır. Bin 260 kapasiteli yatılı okul inşaatı da bu sene içerisinde tamamlanmış olacaktır” şeklinde konuştu.

“GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ BAŞKA BİR KONU TERÖRLE MÜCADELE”

Görüşülen bir başka konunun ’terörle mücadele’ olduğunu söyleyen Yıldırım, “Bu konuda özellikle son günlerde Zeytin Dalı Operasyonu ile ilgili Sayın Başbakana maksadı, kapsamı, hedefi ile ilgili bilgiler verdim. Nijer, teröre karşı çok titiz bir çalışma içerisinde. Özellikle ülkenin etrafında istikrarsızlıktan kaynaklanan, El-Kaide, Boko Haram gibi terör örgütlerinin Nijer’de yerleşmesini önlemek için mühim gayret gösteriyorlar. Nijer ve Türkiye bölgesel konularda tamamen, uluslararası konuda da benzer görüşlere sahip iki ülke. Son haftalarda Amerika’nın Kudüs ile alakalı, oraya İsrail Büyükelçisini taşıma ile alakalı aldığı tek taraflı ve acele kararına karşı katılım temin etmişler, aynı zamanda BM Genel Kurulunda bu kararın kınanması ile alakalı oy vermişlerdir. Filistin ve Kudüs meselesine sahip çıkmışlardır” açıklamasında bulundu.

Başbakan olarak Türkiye’ye ilk ziyaretin yapıldığını belirten Yıldırım, “Bu da Türkiye-Nijer ilişkilerini geliştirme yönünde mühim olacaktır. Karma Ekonomik Komisyonunun karşılıklı ekonomik konuları, ikili konuları ele almak olacaktır. Bu ziyaret, fevkalade zamanlı ve faydalı ziyaret olmuştur. Bereket getirdiniz ülkemize bugün Ankara’da kar yağışı da başladı. Beklediğimiz bir yağıştı, onun için de teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Nijer Başbakanı Rafini ise, tarihi ilişkilerin kuvvetlendirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, yeni bakış açılarıyla yeni projelerin de geliştirilmesi gerektiğine işaret etti. Terörle mücadele konusuna değinen Rafini, “Nijer ve Türkiye aynı problemlerle karşı karşıya’ dediniz. Nitekim, terörle mücadele ile alakalı. Nijer, çok farklı terör tehditleri karşısında ayakta durmaya devam ediyor” diyerek konuştu.

Türkiye’nin terörle mücadelesini değerlendiren Rafini, Nijer’in de Türkiye gibi merkezi bir konumda olduğunu ifade etti. Rafini, Türkiye’nin terörle mücadele ile alakalı gösterdiği kararlılığı takdir ettiğini dile getirdi. Rafini, konuşması esnasında öksürünce, “Soğuktan dolayı öksürmüyorum” şeklinde konuştu. Bu sözler salonda gülüşmelere neden oldu.

Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz hain darbe girişiminde Nijer’in net bir duruş sergilediğini söyleyerek, bunun için teşekkürlerini sundu.

Başbakan Yıldırım ve Rafini, açıklamaları sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun iki ülke arasındaki projelere ilişkin sorusuna Rafini, “Güvenlik alanında bir anlaşmamız var, henüz ayrıntılarının üstünde çalıştığımız projeler var. Türkiye’deki dostlarımız kendi deneyimlerini bizlerle paylaşma sözü verdiler. Çok eski bir tarihin tercümesidir, bu yansımasıdır, kervanların yolu, İstanbuleva. Yani İstanbul’dan gelenler manasını taşıyor. İki ülke arasında çok eski ilişkiler var. Bu yol projesi ile bunu tekrardan yaşatma arzusundayız. Tıp eğitimi almak için ya da çocuklarının eğitimini temin etmek için birbirine yakın olacak. Türk dostlarımız sözlerini tuttular, zemin ve fizibilite çalışmaları gerçekleştirildi. Şartlara bakılması gerekiyor. Çok zaman gerekti bunun için, bazı teknik engeller karşımıza çıktı. Ama bu ziyaretten bu yana aşamalı olarak bu yolu inşa etme kararına vardık. Bu harika fikri geliştirdik. Bu projenin yaşama geçirilmesini sağlayacağız. Bizlere verilmiş olan cevaptan büyük memnuniyet duyuyoruz” yanıtını verdi.

Zeytin Dalı Operasyonu’na ilişkin soru üstüne Rafini, “Afrin, Zeytin Dalı Operasyonu. Kendi görüşümü söylemek istedim, bizlerle bilgiler paylaşıldı. Hedefini anladık bu operasyonunun. Çünkü, Türk halkı, Türk devleti ve Nijer devleti terörizme karşı mücadele verme ile alakalı birçok benzerliklere sahiptir. Çünkü, operasyondaki hedef de bu. Biz de bu hedefi paylaşıyoruz. Çünkü, Nijer’de de aynı problemi yaşıyoruz, Boko Haram. Ülkenin güneydoğusunda bu terörist gruplar. Gene kuzeyde, Libya’da bir vaziyet meydana geliyor, orada da aynı olguyla karşı karşıyayız. Bizim görüşümüz, bizlerin devlet olarak barış ve adalet için halklarımızı, devletimizi, hukuku korumak için hareket etmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Operasyonda gelinen son aşamaya değinen Başbakan Yıldırım ise, “Terör, dünyanın başının belası. İnsanlığın ortak problemi. İster Nijer’de, ister Avrupa, ister Türkiye, İster Pakistan’da olsun, dünyanın neresinde olursa olsun terör masum ve mazlum insanları gözünü kırpmadan öldüren, istikrarı bozan ve ülkelerin huzuruna kasteden alçak örgütlerdir. Bunların isminin ne olduğunun önemi yok, tamamının hedefi aynıdır. İnsanlara karşı zulüm etmek, böylece ülkelerin güvenliğini ve istikrarını zaafa uğratmak. Terörün her türlüsüyle amansız bir mücadele veriyoruz. En son başlattığımız operasyonun maksadı da Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayacak ve bölgede terör oluşumlarına son verecek, orada yaşayan Kürt, Türkmen, Arap kardeşlerimizin üstünde zulmü kaldıracak. Afrin bölgesinden ülkemize vaki saldırıların önüne geçecek. Ülkemizin ve sınırlarımızın güvenliği maksadıyla bu operasyon başlamıştır. Şu ana kadar planlandığı gibi operasyon devam ediyor. 214 hedef vurulmuş ve etkisiz hale getirilmiştir. Alanda temizlik çalışmaları sürdürülüyor. Bölgenin terörden, PKK, YPG, PYD bunlar tamamı aynı terör örgütü ve DEAŞ’tan tamamen temizleninceye kadar ülkemize yönelik, bölgede yaşayanlara yönelik hiçbir silahlı tehdidin kalmayacağı anlaşılıncaya kadar bu operasyon sürecek. Planladığı gibi gidiyor, herhangi bir problemimiz yok şuan” diyerek konuştu.

Kardak krizinin yarın sene dönümü olduğunun hatırlatılması üstüne Yıldırım, “Kardak’ta meydana gelen krizi bugüne taşımak, yeni bir kriz yaratmak, komşuluğa yakışmaz. Biz, terörle mücadele ile meşgulken, bulanık suda balık avlama hevesine komşularımızın kapılması yakışık almaz, bunu da hoş karşılamayız. Ama buna benzer faaliyet olursa Türkiye olarak bizim her zaman tedbirimiz vardır. Hiç kimse endişe etmesin” ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin'in kuzeybatısında bulunan Ali Bekki köyünü ele geçirdi. Köyde yakalanan YPG'li teröristin resimleri yayınlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz