AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal CHP’ye Yüklendi

Basın mensupları ile bir araya gelen AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Focus dergisine verdiği röportajı değerlendirerek çeşitli eleştirilerde bulundu. Ünal, aynı zamanda geçtiğimiz dönemde yapılan referandumda ‘hayır’ oyu veren yüzde 48.6’yı anlamaya çalıştıklarını belirtti.


AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal CHP’ye Yüklendi

LOBİLERİN SÖZCÜSÜ: Bir ülkede anamuhalefet partisi başkanı, ülkesi böyle bir mücadele verirken yurtdışına yakınıyorsa… Alman Focus Dergisi’ne verdiği mülakat, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye karşıtı lobilerin sözcüsü olduğunu bir kez daha kanıtladı. Çok vahim bir durum.

KRİZ SÖYLEMİ: Kemal Kılıçdaroğlu, tüm söyleminde meşruiyet krizi oluşturacak bir dil kullanıyordu. Tartışmayı derinleştirecek krizler yaratıyor.

İLGİLENMİYORLAR: “Türkiye IŞİD’i destekliyor” tezi, sistematik olarak 2012’den sonra çıkmaya başladı. Sizin ne yaptığınıza bakmıyorlar. Kılıçdoğlu, 19 Mayıs’ta “Görüntüleri izledim, TIR’lardaki silahtı” açıklamasını yapıyor. 22 Mayıs’ta Cumhuriyet Gazetesi’nde haber çıkıyor.

MÜNASEBETİ SÜRDÜRDÜ: CHP, bunların (FETÖ) bu yapısı ortaya çıktıktan sonra bunlarla münasebeti devam ettirdi. AK Parti karşıtlığı ve Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı gözlerini öyle kör etmiş durumda ki AK Parti ve Sayın Erdoğan’ın karşısında olan her türlü oluşum, Türkiye’ye zarar verse dahi onlarla ilişki kurmaktan geri kalmıyorlar.

– FOBİK BOZUKLUK: Türkiye’nin tanınmış psikologlarından biri söyledi. Bana, “Yeni gördüğüm bir fobik bozukluk; 6 tane vakayla karşılaştım” dedi. “Başörtülü gördüğüm anda dayanamıyorum, tükürüyorum ve bu davranışıma da mani olamıyorum. Sakallı birisini gördüğüm an ya da dini simgeler gördüğüm zaman saldırma eğilimlerime engel olamıyorum diye 6 tane vaka geldi” dedi.

NEFRETİ REHABİLİTE ETME: Kılıçdaroğlu ve CHP, siyaseti bu öfkeden beslenmeyi mi, rehabilite etmeyi mi seçecek? Maalesef bu nefretten beslenmeyi seçiyor. Söylem analizinin getirdiği noktada, iki seçenekle karşı karşıyayız. Kılıçdaroğlu’nun CHP’si ya planlı olarak bu sözünü ettiğimiz şeyleri bilinçli biçimde yapıyor veya siyaset bilmediği için kendi kitlesinin, tabanının reflekslerine göre bunu yapıyor.

DOZUNU ARTIRACAKLAR: Bun dahada artıracaklarını düşünüyorum. Yüzde 48.6’yı tahkim etmenin yolu olarak bunu düşünüyorlar. Maçka Parkı, sakallı polis, Atatürk anıtına saldırı, benzer olayların daha da çoğalacağını ve yüzde 48.6’yı; yaşam tarzı kaygısı üzerinden, Cumhuriyet’in kazanımları ve değerleri üzerinden büyütmeye, tahkim etmeye uğraşacaklar. Şu anda bunu deniyor CHP; HDP de bunun paydaşlarından bir tanesi olarak gözüküyor.

KAMUOYU YOKLAMASI: Yüzde 48.6’yı anlamak için ikinci bir kamuoyu yoklaması gerçekleştiriyoruz. Çünkü biz milleti anlamay çalışıyoruz. Anlamadan, dinlemeden ilişki sağlayamayız. Bir şeyle ilişki kurabilmeniz için ilişki kurmaya çalıştığınız kişinin size kendisini anlatması gerekiyor. Bize şunu kimse söyleyemez: “Onları da anlamaya, önyargılarını kırmaya uğraşın.” Onun için onların önyargılarından kurtulup bize kendilerini anlatması lazım.

LİDER PARTİYE DÖNÜNCE EKSEN YERİNE OTURDU: Erdoğan genel başkanlığa döndükten sonraki zamanda AK Parti’nin ne yapacağı soruluyor. Devamlı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Başka ne yapalım? Türkiye’de siyasal sistemi yeniledik. Bu baştan sona tarihi bir değişim. Bu siyasal sistem doğrultusunda devleti tekrar yapılandırıyoruz. (Ayhan Ogan’ı kastederek) Demek istediği ‘Yeniden yapılandırıyoruz’dur. ‘Yeni devlet kuruyoruz’ gibi tuhaf bir açıklamayla söyledi. Bu tekrardan yapılandırmanın mimarı ve başkanı, Recep Tayyip Erdoğan’dır. Son 3 sene, AK Parti ara dönem yaşadı. Bu ara dönemde siyaset bir eksen kayması oldu. Şimdi yeniden lider partiye dönünce siyasette eksen yerini buldu. Lider siyasete yeniden dönünce doğal olarak her şeyi elden geçiriyor. Teşkilatlar hükümet, parti, belediyeler, her şey elden geçiriliyor.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir

2019 seçimlerine BBP, MHP, AKP ittifakı!

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Bu ittifakın gerçekleşmesi durumunda 2019 kasım seçimleri birinci turda Allah'ın izniyle neticelenir. Yani AK Parti, MHP ve Büyük Birlik Partisi ittifakıyla ilk turda sonuç çıkar" ifadeleri kullanıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz