AK Parti ve MHP seçim barajı için pazarlıkta

MHP ile “Milli Mutabakat Komisyonu” isimi verilen ittifak toplantılarında AK Parti sürpriz bir seçim barajı formülünü gündeme taşıdı. MHP’nin seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi isteği için AK Parti yüzde 10 seçim barajını koruyarak, 6 ya da 8’den daha çok milletvekili çıkaran şehirlerin birden fazla seçim bölgesine ayrılması planını masaya sundu. Kulislerde AK Parti’nin, seçimlerde iktidara avantaj sağlayabilecek bu formül ile alakalı MHP’yi iknaya çalışacağından bahsediliyor.


AK Parti ve MHP seçim barajı için pazarlıkta

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne ilişkin son anayasa değişikliği uyarınca mevzuatta yapılması mecburi olan değişikliklerle alakalı AK Parti’nin bugüne kadar yürüttüğü hazırlık ile alakalı MHP’yi bilgilendirdiği söylendi.

Hürriyet gazetesinden Turan Yılmaz’ın haberine göre, iki parti arasında MHP’nin önerisi doğrultusunda, üst çatı başlığı altında ittifak yapan partilerin isimlerinin yazılacağı modelde mühim ölçüde uzlaşma sağlandığı vurgulanırken, kulislerde ise “barajlı daraltılmış bölge” formülü konuşuluyor. AK Parti kulislerinde konuşulan yüzde 10 seçim barajını koruyan bu formülde, iki parti arasında varılacak uzlaşmaya göre 6 ya da 8’den daha çok milletvekili çıkaran iller birden fazla seçim bölgesine ayrılacak.

Seçimlere de YSK tarafından 600 vekile göre yapılan dağılıma göre tespit edilecek yeni seçim çevreleriyle girilecek. Fakat, MHP’nin dar ve daraltılmış bölge formüllerine sıcak bakmadığı, bunun yerine barajın yüzde 7 ya da 8 bandına çekildiği mevcut sistemden yana olduğu söyleniyor. Kulislerde AK Parti’nin, seçimlerde iktidara avantaj sağlayabilecek bu formül ile alakalı MHP’yi iknaya çalışacağından söz ediliyor.

Yerel seçim paketi masada

Komisyonun 2.5 saat süren toplantısında, AK Parti’nin hazırladığı yerel seçimlere yönelik uyum paketi de değerlendirildi. Pakette, milletvekilliğindeki gibi belediye başkanları, belediye meclis mensupları ile muhtarların seçilme yaşı da 18’e çekiliyor. Kulislerde, AK Parti’nin daha önce YSK Teşkilat Yasası’yla getirmek istediği fakat muhalefetin tepkisi üstüne son anda geri çekilen iki düzenlemenin de pakette yer aldığı konuşuluyor. Geri çekilen bu düzenlemeler arasında en çok tepkiyi, sandık kurulu başkanlıklarında partileri devre dışı bırakan değişiklik ile sandık müşahitlerinin önceden bildirilmesinin istenmesi çekmişti.

Toplantı yeri değişti

İlk toplantısını geçen hafta Meclis’te yapan AK Parti ve MHP heyetleri, dünkü toplantıyı Meclis’e ait olan ve milletvekillerinin kullanımındaki Beştepe Ala Tesisleri’nde yaptı. İlk toplantının TBMM Genel Sekreterlik Toplantı Salonu’nda yapılmasına CHP itiraz etmişti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

MHP'nin, AK Parti'li Metin Külünk'ün Erdoğan'a gazilik unvanı verilmesiyle alakalı kanun teklifine, "yeşil ışık yakmak" olarak adlandırılan "Değerlendiririz" cevabının sonrasında partinin İstanbul Milletvekili Atila Kaya ilk eleştiriyi yaptı. Bu önerinin cephedeki askerlere "saygısızlık" olduğunu belirten MHP'li Kaya, "Öykündüğünüz Atatürk o unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil" ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz