Akaryakıt ürünlerine bitkisel katkı maddesi karıştırılacak

Türkiye’de en çok kullanılan akaryakıt cinsi olan motorin için artık binde 5 biyodizel harmanlanması uygulaması başlıyor. Akaryakıt pazarında satılan her 200 litre motorinde en düşük 1 litre oranında biyodizel bulunacak.


Akaryakıt ürünlerine bitkisel katkı maddesi karıştırılacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) geçen sene haziranda kararlaştırdığı, biyodizelin motorinle harmanlanması oranına mecburi taban getirilmesi uygulaması yeni seneyle beraber yaşama geçirildi. Düzenlemeyle ithal yahut rafinericiden temin edilen motorine en az binde 5 yerli tarım ürünlerinden yahut bitkisel atık yağlardan üretilmiş biyodizel katılacak. Böylece akaryakıt piyasasında satılan her 200 litre motorinde en az 1 litre biyodizel bulunacak. 

Türkiye’de toplam akaryakıt satışlarının ortalama yüzde 84’ü motorin türlerinden oluşuyor. Söz konusu satış miktarına uygulanacak binde 5’lik biodizel harmanlanmasıyla 2018’de senelik ortalama 115 bin ton biodizel üretilmesi planlanıyor. Türkiye’de biyodizel lisansı sahibi 12 firma bulunuyor. Bu firmaların üretim kapasitesinin senelik 240 bin tonun üstünde olduğu tahmin ediliyor.

Biyodizel, aspir ve kanola gibi bitkilerden elde edilen yağlar ile kullanılmış bitkisel yağlardan üretiliyor. Kendi başına da dizel araçlarda akaryakıt olarak kullanılabilen biodizel, genelde motorin ile çeşitli oranlarda harmanlanarak kullanılıyor. Avrupa Birliği’nin 2020 yenilenebilir enerji hedeflerinde, ulaşımda kullanılan enerjinin yüzde 10’unun yenilenebilir kaynaklardan karşılanması planlanıyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
EPDK, Akaryakıt Şirketlerine Ceza Yağdırdı

EPDK, Akaryakıt Şirketlerine Ceza Yağdırdı

EPDK bazı akaryakıt şirketlerine dağıtıcıları haricinde akaryakıt tedarik ettikleri ve sigorta sorumluluklarını yerine getirmedikleri gerekçesiyle 140 bin lira ceza verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz