Akdağ açıkladı: İflas erteleme kalkıyor

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “Uygulamada bazen kötü kullanılmaya da açık olduğu anlaşılan iflas ertelemeyi kaldırıyoruz” şeklinde konuştu.


Akdağ açıkladı: İflas erteleme kalkıyor

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, yatırım ortamını iyileştirmek maksadıyla hazırlanan reform paketini Çankaya Köşkünde düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Eylem planını toplamda 8 Bakan ve Bakanlıkların alakalı bürokratları, TOBB ve öbür özel sektör kuruluşları ile son 5 aydır düzenlenen bin saati aşkın çalışma neticesinde yarattıklarını kaydeden Akdağ, “Böylece eylem planımızda bir yasa değişikliği taslağı da oluştu. 93 maddeden oluşan reform paketinin yasalar kısmını tamamlayarak bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk etme aşamasına geldik. 93 maddenin 65’i özellikle İcra-İflas Yasası ve öte yandan tebligat kanunundaki düzenlemeleri içermektedir. 28 madde ise öbür çeşitli yasalarda düzenlemeler getiriyor. Reform paketimiz bu kanuni düzenlemeyle de sınırlı değildir. Onlarca ikincil düzenleme hazırladık. Kanunlarla eş zamanlı şekilde Türkiye’de iş yapmayı daha da kolaylaştıracak uygulamaları yaşama geçiriyoruz” açıklamasında bulundu.

“HEDEFİMİZ BÜYÜK TÜRKİYE’Yİ İŞ YAPMA KOLAYLIĞI ENDEKSİNDE İLK 20’YE YÜKSELTMEKTİR”

Akdağ, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“İki temel hedefimiz var. Birincisi Türkiye’ye yatırım yapan bütün yatırımcılarımızın isini kolaylaştırmak istiyoruz. 2002 senesinde iktidara geldiğimiz ilk günden beri Türkiye’ye yatırım yapan, istihdam sağlayan girişimcilerimizin yanında olduk. Kim taş üzerine taş koyduysa başımızın üzerine koyduk, çünkü bunun manası daha çok iş ve gençlerimizin istihdamıdır. Türkiye’de özel sektöre dayalı büyüme modelinin öncüsü her zaman AK Parti hükümetleri oldu. Bugün açıkladığımız reformlar bu adımların yeni bir halkasıdır. Bu paket ile Türkiye’nin geleceğine yatırım yapan müteşebbislerimize ve yatırımcılarımıza ’iyi ki varsınız’ diyoruz. Onların işini kolaylaştırıyoruz. İkinci temel hedefimiz yabancı yatırımlar için Türkiye’yi çok daha cazip hale getirmektir. AK Parti hükümetleri döneminde yabancı sermaye girişinde birçok rekor kırdık. Bizden önce 2001 senesine kadar 15,1 milyar dolar yabancı sermaye gelmişti. Bizim dönemimizde 191.1 milyar dolar ile Türkiye’ye sınıf atlattık. Şuanda bu reform paketi ile küresel sermayenin bir defa daha dikkatini çekmek istiyoruz. Çünkü, şunu çok iyi biliyoruz. Dünyada sermaye en kolay iş yapabileceği yere gider. Bunun için baktığı temel değerlendirme mekanizmalarından biri de Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı Endeksidir. Maalesef son dönemlerde Türkiye aleyhine çeşitli karalama kampanyaları yürütülüyor. 2017 senesindeki büyüme oranlarımız bu karalama kampanyalarının hem esassız olduğunu gösterdi, hem de netice vermediğini ortaya koydu. Şuanda Türkiye’nin yatırım ortamı ve iş yapma kolaylığı açısından ne kadar mühim bir atılım yaptığını cümle aleme ilan edeceğiz. Hedefimiz büyük Türkiye’yi İş Yapma Kolaylığı Endeksinde ilk 20’ye yükseltmektir. Bunu 2 senelik bir takvim içinde gerçekleştireceğiz. Bu yıl 25-30 sıralık büyük bir sıçrama hedefliyoruz. Çalışmalarımız bu reformdan sonra da devam edecek ve bu senenin sonuna doğru ikinci bir reform paketi ile planladığımız bütün reformları yaşama geçireceğiz. Bir G20 ülkesi olan Türkiye’yi iş yapma kolaylığı açısından hak ettiği yere getireceğiz.”

Meclise gönderilecek yasa taslağını bu sabah 02.30’da bitirdiklerini kaydeden Akdağ, “Son 5 ayın çalışma ürünleri bunlar. Şubat ayı içerisinde kanunları ve öbür mevzuatı tamamlayıp özellikle TOBB’un önderliğinde piyasada da bilgilendirme çalışmaları, farkındalık çalışmaları yürüteceğiz” dedi.

“UYGULAMADA ZAMAN ZAMAN KÖTÜ KULLANILMAYA DA AÇIK OLDUĞU ANLAŞILAN İFLAS ERTELEMEYİ KALDIRIYORUZ”

Reform paketinin içeriğini özetleyen Akdağ, “Adalet Bakanlığımızın hazırladığı, hükümetimizin Meclise sevk edeceği yeni bir Kurtarma Anlaşması yapıyoruz. Konkordato diyerek bilinen ifadenin daha pozitif bir ifade olarak kurtarma anlaşması biçiminde yaygınlaşmasını istiyoruz. En mühim adımlardan birini icra-iflas süreçlerinde atıyoruz. Maalesef Türkiye bu alanda iş yapma kolaylığı açısından 138’inci esnada. Yıllarca süren mahkemeler var. En geride kaldığımız ve 30 senedir kapsamlı bir reform yapamadığımız bu alanda Adalet Bakanlığımız uzun süreden beri çalışmaktaydı. Son 3 ayda çok özverili bir tempoyla yasa taslağını tamamladı. Uygulamada zaman zaman kötü kullanılmaya da açık olduğu anlaşılan iflas ertelemeyi kaldırıyoruz. İflas erteleme ile Konkordato’nun iyi yönlerini alıp bir Kurtarma Anlaşması mantığıyla güzel bir reform yasası hazırladık. Dünyadaki en iyi örnekleri inceleyerek yeni bir Kurtarma Anlaşması sistemi geliştirdik” ifadelerini kullandı.

“YENİ DÜZENLEME İLE BIRLIKTE AZAMİ 23 AY İLE SINIRLANDIRIYORUZ”

Adalet Bakanı Gül’ün önümüzdeki günlerde yeni düzenlemenin ayrıntılarını açıklayacağını belirten Akdağ, “İflas erteleme döneminde 6-7 yıla kadar süren süreci, yeni düzenleme ile birlikte azami 23 ay ile sınırlandırıyoruz. Firmaların tasfiyesinden ziyade, öncelikle ticari hayatlarına devamlarını asıl alıyoruz. Alacaklıları sürece etkin olarak dahil ediyoruz” şeklinde konuştu.

Akdağ, 65 maddelik tasarı taslağıyla İcra ve İflas Yasası, Türk Ticaret Yasası, Kooperatifler Yasası, Hukuk Muhakemeleri Yasası, Milletlerarası Tahkim Yasası, Tebligat Yasası ve Posta Hizmetleri Kanunu’nun bazı hükümlerinde değişiklikler yapıldığını bildirdi.

“ŞİRKET KURULUŞUNU 7 İŞLEMDEN 1 İŞLEME İNDİRİYORUZ”

Şirket kuruluşların kolaylaştırılmasıyla alakalı Akdağ, şunları kaydetti:

“Ticaret Sicil Müdürlüklerini firma kuruluşlarında tek durak ofis haline getiriyoruz. Tek noktadan, yarım günde ve hiçbir aracıya ihtiyaç duyulmadan firma kurulabilecek. Firma kuruluşunu 7 işlemden 1 işleme indiriyoruz. Sosyal Güvenlik kaydı, SGK’ya gitmeye gerek kalmadan Ticaret Sicil Müdürlüğünde firma kuruluşu sırasında elektronik olarak gerçekleşecek. Banka yoluyla ödenen Rekabet Kurumu payı Ticaret Sicil Müdürlüğü vasıtasıyla ödenecek. Kuruluş aşamasında imza onayı ve defter onayı sadece Ticaret Sicil Müdürlüklerinde gerçekleştirilecek. Firma kuruluşu aşamasında talep edilen yüzde 25’lik sermaye blokajı koşulunu kaldırıyoruz. Firma kuruluşu aşamasında vergi dairesi tarafından düzenlenen yoklama risk bazlı olarak gerçekleştirilecek. Artık her firmaya yoklamaya gidilme uygulaması kaldırılacak. Ticaret sicilden çıkan girişimcimiz yoklama beklemeden işine kuvvetine başlayabilecek.”

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞIMIZ BU SÜREÇLERİ BİRLEŞTİREREK, İŞLEM SAYISINI 12’DEN 5’E İNDİRDİ”

Akdağ, inşaat izinlerinin kolaylaştırılması ile alakalı, “İnşaat izinleri sürecinde toplamda 18 işlem bulunmaktaydı. Bunların 12’si belediyelerin çeşitli birimlerindeki işleri kapsıyor. İçişleri Bakanlığımız bu süreçleri birleştirerek, işlem sayısını 12’den 5’e indirdi. Belediye dışında kalan 6 işlemin 5’ini ise elektronik ortama aktardık. Şantiye için işyeri kaydı otomatik olarak yaratılacak. ’SGK-vergi borcu yoktur’ yazıları, elektronik ortamda belediyelere aktarılacak. Cins tahsisi, iskan izni alındıktan sonra otomatik olarak gerçekleştirilecek. Neticede, 18 işlem, 6’ya inmiş oldu. Öte yandan Yapı Denetim Kanun’unda düzenlenen değişiklikle inşaat ruhsatındaki imza sayısı 18’den 1’e düşürüyoruz” ifadelerini kullandı.

“İFLASTAN KURTARMA ANLAŞMASI TALEP EDEBİLMEK İÇİN BORCA BATIK HALE GELME KOŞULU ARANMAYACAK”

Kurtarma anlaşmasının iflas ertelemeden farkının ne olacağı sorusu üstüne Akdağ, “İflastan kurtarma anlaşması talep edebilmek için borca batık hale gelme koşulu aranmayacak. Borçlarını ödeme ile alakalı güçlüğe düşen yahut yakın bir gelecekte ödeme güçlüğü yaşayabilecek olan borçlular bu anlaşmayı talep edebilecekler. Tasarıyı bugün meclise sevk ediyoruz” açıklamasında bulundu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz