Akdeniz Üniversitesi ticari rant kavgası ile çalkalanıyor!

Akdeniz Üniversitesi ile alakalı çıkan ticari rant söylentileri ortalığı biranda karıştırdı. Öğrenciler ve veliler sınavlarda geçmek için bazı seçilmiş kitapların zorunlu tutulduğunu ve sınavlarda uygulama sayfasının sınav kağıtlarına eklendiğini ileri sürdü.


Akdeniz Üniversitesi ticari rant kavgası ile çalkalanıyor!

AKDENİZ Üniversitesi’nde (AÜ) Türk Dili dersi alan fakültelerde okuyan öğrenciler, iddiaya göre kendilerine bazı kitapların öğretim mensupları tarafından mecburi tutulduğu gerekçesiyle şikayette bulundu. Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Bekir Direkçi’nin, Yakup Karasoy ve Ahmet Karasandık ile beraber yazdıkları ‘Türk Dili’ kitabının içinde yer verilen bir uygulama sayfasının doldurularak sınav kağıdına eklenmesi gerektiğini söyleyen öğrenciler ve velileri, zorunluluğun sınıflarda duyurulduğunu belirtti.

Akdeniz Üniversitesi ticari rant kavgası ile çalkanalıyor!

‘SINAV KAĞIDI KİTABIN İÇİNDE’

Türk Dili dersini 3 senedir aldığını belirten İktisat Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi, “3 senedir 3 kitap mecburi okutuldu. İlk sene, Efkar Meclisi ve Türk Dili ders kitabı. Bu sene da ‘Amak-ı Hayal’ başlıklı bir kitap mecburi tutuldu. 3 senedir Türk Dili ders kitabını tekrar almak mecburiyetinde kalıyorum. Çünkü sınavlarda kitabın içerisinden bir uygulama sayfasını koparıp sınav kağıdına iliştirmek zorundayız. Dolayısıyla bu kitap ikinci bir kişinin ya da ardından benim işime yaramıyor. Yurtta konuştuğum öbür fakültelerdeki öğrenciler, aynı uygulamanın kendilerine de yapıldığını belirtiyor” şeklinde konuştu.

ZORUNLU KİTAP YASAK

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Kanunu’nun 48’inci maddesine göre okullarda herhangi bir kitabın mecburi tutulması yasak. YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı, öğretim mensuplarının ticari faaliyetine karşı belirli aralıklarla üniversitelere uyarı yazıları gönderiyor. Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Kamu Görevlisinin Ticareti”ni düzenleyen 259’uncu maddesinde “Yürüttüğü görevin sağladığı nüfuzdan faydalanarak bir başkasına mal yahut hizmet satmaya çalışan kamu görevlisi, altı aya kadar hapis yahut adli para cezası ile cezalandırılır” ifadeleri yer alıyor. Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan 13 bin 500 öğrenciye okutulması resmi yazıyla duyurulan, Konya’da basılan bu kitaplar kampus içindeki kırtasiyecilerde kolilerin içinde satılıyor.

‘ÜSLUP YANLIŞ OLMUŞ’

Öğrencilerin içindeki uygulama sayfasını sınavda vermek mecburiyetinde oldukları yönünde şikayette bulundukları kitabın yazarı Dekan Yardımcısı Direkçi, bu şekilde bir zorlamanın söz konusu olmadığını belirtti. Bu kitapların bölüm kararıyla aldırıldığını ve resmi yazıyla duyurulduğunu söyleyen Direkçi, “Muhtemelen üslupla ya da algılamayla ilgili bir sorun oluştu. Konuyla alakalı inceleme başlattık. Eğer derslere giren okutmanlar tarafından bu şekilde bir yanlış yapılmışsa gereğini yapacağız. Buradaki amacımız öğrencileri zorlamak değil, onlara okumayı sevdirmek, Türkçe’yi anlatmak. Okutman arkadaşları bu dersin baraj dersi olarak görülmemesi ile alakalı hep uyarıyoruz” biçiminde açıklama yaptı.

İlginizi Çekebilir

İstanbul Üniversitesinde korkutan yangın!

İstanbul Üniversitesinde korkutan yangın!

İstanbul Üniversitesinde profesörler evi olarak tanınan Beyazıt Yerleşkesinde artık yağların kontrollü bir şekilde imha edilmesi esnasında alevler büyüyerek yangına sebep oldu. Olay yerine kısa süre içerisinde çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz