ALES sınavı 2017 sonuçları açıklandı mı? 2018’de sınavlar ne zaman!

ALES sınav sonuçları açıklandı mı? ÖSYM, ALES sonuç sayfası ne zaman açılacak? Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi sınavla alakalı sonuçların açıklanması için resmi bir saat açıklamsında bulunmadı. Ancak sınav merkezi, 2018 senesinde yapılacak sınavlarla alakalı resmi açıklamada bulundu. Sınava dair sorular ve cevaplar haberin detayında.


ALES sınavı 2017 sonuçları açıklandı mı? 2018’de sınavlar ne zaman!

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) netice sayfası içerisinde bugün, 21 Aralık 2017 Perşembe günü, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı neticelerini açıklayacak. Neticelere dair resmi açıklamayı, ÖSYM sınav takvimi üstünden açıklamıştı. 19 Kasım 2017 tarihinde yapılan sınavının sonrasında bugün neticeler açıklanıyor. Peki saat kaçta?

ALES SINAV NETICELER SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Sınav merkezi, resmi neticelerin açıklanacağı tarihi verse de saat kaçta açıklanacak sorusunun yanıtını paylaşmıyor. Sınav merkezi bu zamana kadar yaptığı sınavlara dair neticeleri saat 17:00’den sonra paylaşmaktadır. Neticelerin açıklanacağı en geç saat 23:59!

SONUÇ SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ADAY NETICE SAYFASINDA HANGİ BİLGİLERİ GÖRECEK?

Sınav merkezinin yaptığı resmi açıklama: Netice bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Neticelerde, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış yanıt sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır.

SONUÇLARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

Yüksek Öğretim Kurulu’nun yaptığı değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Sınavın yapıldığı tarihten itibaren 3 sene geçerli olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı neticeleri, söz konusu yönetmelik değişikliğiyle açıklandığı tarihten itibaren 5 sene geçerli olacak. Öte yandan yönetmeliğe eklenen geçici madde ile daha önce yapılan ALES neticeleri da açıklandığı tarihten itibaren 5 sene geçerli olacaktır.

2018 ALES SINAVI NE ZAMAN?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2018 senesinde (ilkbahar ve sonbahar) yapacağı sınava dair bilgileri sitesinde paylaştı.

BU KURALLARA RİAYET ETMEYENLERİN SINAVLARI GEÇERLİ OLMUYOR

Sınav merkezi, yayımladığı kılavuzda sınavın geçerli olma koşullarını açıkladı. Sınav kodu üstünde durdu. İşte o koşullar:

· Sınava, atandığı salonda girmesi,

· SINAVA GİRİŞ KODU’nu sınav kitapçığına yazdıktan ve kodladıktan sınava giriş belgesini sınav görevlilerine teslim etmesi,

· Kopya çekme yahut çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması,

· Yanıtlarını sınav süresi içinde sınav kitapçığındaki yanıt alanlarına işaretlemiş olması,,

· Sınav kitapçığına T.C. Kimlik Numarasını ve Sınava Giriş Kodunu doğru olarak yazıp kodlaması

İlginizi Çekebilir

2018-KPSS sınav başvurusu yapacaklar dikkat! Ayrıntılı KPSS 2018 haberi

ÖSYM, 2018 KPSS lisans sınavı başvuru tarihleri hakkında açıklama yaptı, Genel Yetenek ve Genel Kültür, Alan Bilgisi, Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavları ne zaman sorusunun yanıtı verdi. KPSS lisans konuları açıklandı mı? 2018 yılında hangi konulardan soru gelecek?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz