Alman bakan incirlik için Türkiye’ye geliyor

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, pazartesi günü incirlik üssü krizi ile ilgili görüşmeler yapmak için Türkiye’ye geliyor. Alman Bakan ziyaret öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Son derece sert bir üslup kullanan bakan, “Türkiye aleyhine ne varsa, Almanya destekliyor” dedi.


Alman bakan incirlik için Türkiye’ye geliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Gabon Dışişleri Bakanı Pacome Moubelet Boubeya ile Ortak Basın Toplantısı düzenledi.Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, İncirlik ve Almanya ile alakalı soruları da yanıtladı.

“İncirlik konusu mevcut, bugün Merkel bir açıklama yaptı; ‘Türkiye ile son bir uzlaşı arayışında olacağız ardından çekilip çekilmemeye karar vereceğiz’ nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu Mevlüt Çavuşoğlu şöyle cevapladı:

“Türkiye aleyhine ne varsa, Almanya destekliyor”

“Almanya’nın Türkiye’ye bakış açısında olumsuzluklar mevcut. Biz bunu sık sık söylüyoruz. Türkiye aleyhine ne varsa Almanya’nın desteklediğini görüyoruz. Sayın Merkel ile Brüksel’deki görüşmesinde Cumhurbaşkanımız tek tek hepsini sıraladı.

AB’nin FETÖ’ye verdiği destek en son biliyorsunuz mülteci statüsü de verdiler. PKK’nın Almanya içindeki faaliyetleri. Bilhassa “evet” diyenlere karşı sistematik bir baskı mevcut. Derin devletin baskısı mevcut. İçinde istihbarat, polis de mevcut. Tüm bunları Cumhurbaşkanımız söyledi.

“Sayın Merkel’e son derece net biçimde söyledik…”

Şimdi Efenim biz İncirliğe gelmek istiyoruz. Sayın Merkel’e son derece net söyledik, Almanya şunu anlamalı, Ben Türkiye’ye karşı istediğimi yapacağım, gene de Türkiye’den istediğimi alacağım. Böyle bir şey yok. Bu şartlarda bizim İncirlik’i Alman Parlamenterlere açmamız şu anda mümkün değil. İlerde müspet adım atarlar değerlendiririz. Konya’ya heyet gelebilir. Orası NATO Üssüdür, fakat İncirlik benim Üssüm, tasarrufta bana aittir.”

Pazartesi günü Almanya Dışişleri Bakanı geliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, pazartesi günü Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in geleceğini ve İncirlik konusunu görüşeceklerini de sözlerine ekledi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Erdoğan, Türk vatandaşlarına saldıran terör destekçileri için Almanya’yı suçladı

Erdoğan, Türk vatandaşlarına saldıran terör destekçileri için Almanya’yı suçladı

Erdoğan, Türk vatandaşlara saldıran teröristler için Almanya'ya sert sözlerle yüklendi: PKK terör örgütü havaalanında vatandaşlarımıza tekme tokat saldırıyor, Alman polisi bakıyor. Sen nasıl devletsin?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz