Almanya’da Afrin bahanesiyle camilere saldırıyorlar!

Merkezi Almanya’nın Köln kentinde yer verilen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği ( DİTİB ) Afrin bahane edilerek yapılan Almanya’daki camilere karşı hain saldırılar hakkında açıklama yayınladı.


Almanya’da Afrin bahanesiyle camilere saldırıyorlar!

DİTİB basın açıklamasında, camilere yapılan saldırıların kesinlikle kabul edilemez olduğu ve suçluların bir an önce yakalanması temennisinde bulunuldu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: ’’ Suriye’nin Afrin bölgesindeki güncel çatışmalar bahane edilerek DİTİB camileri sosyal ağlarda ve medya münakaşalarında açıkça hedef gösterilmektedir. Maalesef son iki günde iki DİTİB camisi terör saldırısına maruz kalmıştır. Bunların başkaları tarafından da taklit edilmesi neticesi saldırıların artmasından endişe edilmektedir. Bu gelişmelerden DİTİB camiamız büyük endişe işitmektedir. Fitne ve adaletsizlik, her türlü terör, şiddet ve şiddete çağrıyı telin ediyoruz. Pazar gününü Pazartesi gününe bağlayan gecede iki camimize (Minden ve Leipzig) yazılar yazılması, boyaların sürülmesi ve pencerelerinin kırılması neticesi yapılan saldırılar, terörist grupların ve sempatizanlarının kriminal potansiyellerini göstermektedir. Artan saldırılar dikkate alınırsa emniyet kuvvetleri, bu tür saldırılara – özellikle siyasi ve aşırı kesimin saldırılarına – karşı Müslüman kuruluşlarını koruma ile alakalı sorumludurlar. Özellikle bu günlerdeki dualarımız barış içindir. İslam’ın temel prensipleri doğrultusunda adalet, iyilik, sevgi, saygı, hoşgörü ve barış, karşılıklı yardımseverlik ve dayanışma için dua etmekteyiz. DİTİB tarafından camilerde belirli bir duanın yapılması biçiminde bir çağrı yapılmamıştır. Her inanan Müslüman yahut DİTİB Camii‘nin ihtiyaç vaziyetine göre barış için dua etmesi kendi vereceği karardır. Mabedlerde hangi duanın edileceğine tüm dinlerin inananlarının ve cemiyetlerinin kendisi karar vermektedir ve bu, anayasa tarafından korunmakta olan din hürriyetinin bir parçasıdır. Bu yöndeki bir etkileme ve baskı, hukuka aykırıdır. Güncel vaziyeti da dikkate alarak tekraren gelişmelerin ve taşkınlıkların bilincine varılması yönünde çağrımızı yeniliyoruz. Dilimizdeki ve davranışlarımızdaki saygı, ölçü ve şiddetsizlik daha etkin olmalıdır. Bu konudaki çağrımız hepimiz için, siyaset, medya ve toplumsal aktörler için bugün olduğu gibi her daim geçerlidir. ’’ denildi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin'in kuzeybatısında bulunan Ali Bekki köyünü ele geçirdi. Köyde yakalanan YPG'li teröristin resimleri yayınlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz