Antalya’da Turizm ile uğraşıyordu şimdi eşek sütü üretiyor!

Antalya’da turizmi bırakıp 10 sene önce kurduğu eşek çiftliğinde litresi 80 TL’den eşek sütü satan Mehmet Ali Yalçın, işletmeyi kapatma kararı almasına karşın hastalardan gelen istek üstüne sektöre devam ettiğini belirtti.


Antalya’da Turizm ile uğraşıyordu şimdi eşek sütü üretiyor!

16 sene önce turizm sektöründe deve ve eşeklerle küçük geziler düzenleyen Mehmet Ali Yalçın, ‘eşek sütü yok mu’ isteklerinin artması üstüne 4 yavrulu eşek satın aldı. Birkaç sene bu 4 eşekten elde ettiği sütleri satan Yalçın, isteklere yetişememesi üstüne turizmi bırakıp, 2008 senesinde Varsak bölgesinde eşek çiftliği kurdu. Bugün 50 yavrulu eşekten günde yaklaşık 15 kilograma yakın süt alan Yalçın, astım, kronik bronşit, kanser, siroz, ateş düşürücü, balgam sökme, gibi birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan eşek sütünün litresini ilk günkü gibi gene 80 liradan satıyor. Masraflarının fazla olması ve zarar etmesi sebebiyle çiftliği kapatmayı düşünen Yalçın, hastalardan gelen yoğun talep sebebiyle işini devam ettiriyor.

“ÇEŞİTLİ HASTALIKLARA İYİ GELDİĞİ SÖYLENİYOR”

Yalçın, turizmle uğraşırken gelen talep üstüne eşek çiftliği kurduğunu ve süt imalatına başladığını aktardı. 2002 senesinde 4 eşekle süt imalatına amatör olarak başladığını kaydeden Yalçın, “İlk zamanlar bu sütün nelere iyi geldiğini bilmiyordum. Bazısı astım, boğmaca, bronşit, bademcik rahatsızlığına iyi geldiğini söylediler. Son zamanda ise kanser hastalarının yakınları gelmeye başladı. Talep arttıkça işler büyüdü ve çiftliğe dönüştü” şeklinde konuştu.

“GÜNDE 15 KİLOGRAM SÜT”

3 bin metrekare alanda bulunan 100 eşekten 50’sinin sağılır vaziyette olduğunu dile getiren Mehmet Ali Yalçın, “50 adet de yavrumuz var. Günlük 15 kilograma yakın süt alıyoruz. Eşek doymak nedir bilmez, devamlı yem versen devamlı yer. Masrafı çok yüksek. Para kazanmayınca bırakmayı istedim. Ama müşteriler gelen talep üstüne bir türlü bırakmadım” şeklinde konuştu.

“BIRAKANLAR OLDU”

Ankara ve Kırklareli’de de çiftliği bulunduğunu ifade eden Yalçın, “Sütten kesilen eşekleri Kırklareli’deki merada yayılıyor. Masrafları azaltmak için şuanlık bu şekilde gidiyoruz. Bu işi yapanlar vardı ama zamanla bıraktı. Sağlam pazarı olmadığı için bırakanlar oldu. Reklam falan yapmıyorum. Araştıranlar ve insanların birbirleriyle konuşmalarıyla bizleri buluyorlar. ‘Eşek sütü yararlı oldu’ diyenlerin söylemlerini duyanlar hemen bize geliyor” şeklinde konuştu.

“GELENLER ZATEN HASTA KİŞİLER NASIL ZAM YAPAYIM”

Bir eşeğin günde yaklaşık yarım kilogram süt verdiğini söyleyen Yalçın, “İşe başladığımızdan bu yana fiyat 80 lira. Halen aynı fiyattayız. 100 liradan satanlar var ama bizde 80 lira. Gelenler zaten hasta kişiler nasıl zam yapayım. Allah rızası için diyorlar, dayanamadım ve kapatmadım.”dedi.

DESTEK BEKLİYOR

Gelen müşterilerinin gözleri önünde taze sütü teslim ettiğini dile getiren Yalçın, “Devletin eşek sütü üreticisine desteği yok. Oysa devlet bizi desteklese biz işletmemizi daha fazla büyütürüz. Devlet inek ve mandaya verdiği desteği, eşek üreticilerine de versin. Eşek sütü araştırılsın, hem ülkemiz kazansın hem esnafımız” şeklinde konuştu.

Yalçın, il dışındaki isteklerde ise sütü derin dondurucuda dondurup özel buz kovaları içinde kargoyla müşteriye güvenli biçimde ulaştırdığını söyledi. Eşekleri doğal yemle besleyip, zamanında tedavilerinin yapıldığını ifade eden Yalçın, hijyenin ve sağlığın ön planda olduğunu bütün ticari belgelerinin tam olduğunu vurguladı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz