Antalyalı çiftçiler elektriği para ödemeden kullanacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve BAKA tarafından Antalya’ya 2,82 megavat gücünde güneş enerjisi santrali kurulacak. Santralden elde edilecek enerji, çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılacak.


Antalyalı çiftçiler elektriği para ödemeden kullanacak

Antalya Büyükşehir Belediyesinin Döşemealtı ilçesi Dağbeli Mahallesi Mellidağ mevkisine kurmak için projesini gerçekleştirip Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının (BAKA) destek verdiği ‘Antalya Tarımsal Sulama Maksatlı Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali Kurumu Projesi’nin protokolü imzalandı.

“ELEKTRİK ÜRETİMİ SENELIK 6 MİLYON 760 KİLOVAT/SAATE ÇIKACAK”

Antalya’da tarım sektörünün senede ortalama 6,5 milyon ton üretim yapıp, yarım milyar dolar ihracat kapasitesi olduğuna işaret eden Türel, protokolle beraber çiftçilerin enerji yükünün azalacağını belirtti. Gene Antalya’da 39 tarımsal sulama kooperatifinin senede ortalama 5 megavat elektrik kullandığını söyleyen Türel, “Döşemealtı ilçesine daha önce kurduğumuz 2 megavat kurulu gücündeki santralimiz sulama kooperatiflerinin hepsinin ihtiyacını karşılayamıyordu. Yeni yapacağımız ve 2,8 megavat kurulu kuvvetinde planladığımız güneş enerjisi santrali ile ihtiyacın hepsi karşılanmış olacak. Santralimizin maliyetinin 9 milyon 375 bin lirası BAKA, 3 milyon 124 bin lirası ise Belediye bütçesinden karşılanacak. Böylece belediyemizin güneş santrallerinden üretilen elektrik senelik 6 milyon 760 kilovat/saate çıkacak. Bu elektriği sulama kooperatifleri kanalıyla 7 bin 429 çiftçi ailesine sulama desteği olarak kullandıracağız. Çiftçimiz 1 dönüm araziyi ortalama 60 liraya suluyordu ve bunun yüzde 60’ı enerji gideri. Dolayısıyla dönümünü 60 liraya suladığı arazisini, şimdi 24 liraya sulayacak. Yani yüzde 60’lık indirim var” ifadelerini kaydetti.

“ÜRETİCİ VE TÜKETİCİYE DİREKT YANSITILACAK BİR SÜRECİ BAŞLATIYORUZ”

Üreticiye yansıyacak olan bir proje yaşama geçirildiğine dikkat çeken BAKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Burdur Valisi Şerif Yılmaz da “Üreticilerimize, kooperatifler üstünden kar koymadan, fiyat farkı koymadan verilen desteği direk üreticiye ve tüketiciye yansıtılacak olan bir süreci başlatıyoruz. Verilecek olan bu destek çok geniş bir kitleyi kapsıyor” diyerek konuştu.

Konuşmaların sonrasında Türel ile Yılmaz, Antalya Tarımsal Sulama Maksatlı Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali Kurumu Projesi’nin protokolü imzaladı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir

91 yaşında köpek saldırısına uğrayan yaşlı adam omzunu kırdı

Antalya Kaş'ta 91 yaşındaki Mustafa Kaya köpeklerin saldırısına maruz kalınca yere düşerek omzu kırıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz