Apple ekonomisinde beklenmedik durum

Apple’ın son tanıttığı iPhone 8 modelinden hemen sonra şirketin ciddi sorun ve sıkıntılar yaşamaya başladığı, bu sıkıntıların en başında da 52 milyar dolarlık zararın yattığı belirtiliyor.


Apple ekonomisinde beklenmedik durum

Bir süre önce yapılan dev tanıtım etkinliğinde dünyada en fazla satacak cihazı olan iPhone X modelini tanıtan Apple, bu cihazı hemen satışa sunmayacak olduğunu açıklamıştı. Şirket tarafından yapılan resmi açıklamada 22 Eylül tarihinde bazı ülkelerde iPhone 8 serisinin satışa sunulacak olduğu ifade edilmiş, ancak iPhone X modelinin hemen satışa sunulmayacak, daha sonraki bir tarihte satışa sunulacak olduğu açıklanmıştı. Yapılan açıklamanın ardından Apple’ın cihaz satışlarında ciddi düşüşler yaşandı. iPhone 8 modellerinin iPhone 7 modellerine oranla ilk hafta yarı yarıya daha az satması şirketin zarar katsayısını daha fazla arttırdı.

APPLE EKONOMİSİNDE CİDDİ BİR SORUN

Apple’ın ekonomik olarak 52 milyar dolar zararda görünmesinin nedeni aslında bu değil, cihazın üretim, sevk, kayıt ve diğer paralarının ödenmesi için kasasından yaptığı harcamalar yatıyor. Şirketin ekonomik olan iPhone X modellerini satışa sunmasının ardından kısa sürede kar elde etmeye ve 52 milyar dolarlık zararı rahatlıkla çıkaracağına kesin gözü ile bakılıyor.

APPLE KULLANICILARI BİR BAŞKA OLUYOR

Apple tarafından üretilen iPhone modellerinin tamamı Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkede fazlasıyla ilgi görüyor. Kullanıcılar bu yüzden Apple gibi bir şirketin zarar etme ihtimalini çok fazla göz önünde bulundurmuyorlar. Dünyanın en çok telefon satan şirketlerinden biri olan Apple ile ilgili çıkan “zarar etti” haberleri bu yüzden kullanıcılar tarafından çok fazla önemsenmiyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Apple’ın açığını 16 yaşındaki Türk genci buldu

Apple’ın açığını 16 yaşındaki Türk genci buldu

Lise son sınıfta giden 16 yaşındaki Yiğit Can Yılmaz, Apple'ın sesli uygulaması Siri'de büyük bir açık buldu. Yiğit Can Yılmaz'ın açığı Apple'a bildirmesiyle Yılmaz'ın adı firmanın internet sitesine kazındı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz