Artvin’de aç kalan ayılar evleri bastı!

Artvin merkeze bağlı Tütüncüler köyü civarında bulunan evler aç kalan ayıların saldırısına maruz kaldı.


Artvin’de aç kalan ayılar evleri bastı!

Normalde kış uykusuna yatması gereken ayılar Artvin’de kış mevsiminin gelmesine karşın kış uykusuna yatmayınca açlıklarını yayla evlerine girerek bastırmaya çalışıyor. Tütüncüler köyü mezrasındaki evlerin tahta aralıklarından pençelerini sokan ayılar tahtaları parçalayıp evin içindeki un, yağ ve öbür yiyecekleri yiyerek karınlarını doyururken, evlere de zarar verdiler. Şu ana kadar ayıların saldırısı sebebiyle zarar gören 12 ev oturulmaz hale gelirken köy sakinleri, yetkili kurumlara konu hakkında dilekçe verdiğini dile getirdi.

Evlerindeki oturma gurubundan, yatağa her şeyin parçalandığını, ayının kapı kilitli olduğundan kapıyı parçalayarak odalara girdiğini dile getiren Eşref Özdemir “Burası özellikle yazın daha yüksek yaylara çıkamayan kişilerin 3 ay kadar kaldıkları bir yer. Burada 12 adet yaylamız (ev) var, bazısı ahşap bazısı daha modern yapılmış. Son 3-4 senedir, özellikle Gürcistan’dan ayıların getirilip bu bölgeye bırakıldığı söylentilerinden sonra bu yaylalara girme olayı var. İçerde yiyecek tarzı un, konserve gibi şeyler var o yüzden biraz fazla tahribat yapmış. Böyle bizim yaylamızı perişan bir halde bırakmış. Devlet büyüklerimizden de bu hayvanların kışın beslenebilmeleri için doğaya yiyecek tarzı şeyler bırakmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Evlerindeki her şeyin ayılar tarafından kullanılmaz hale getirildiğini dile getiren Ayşe Özdemir adlı ev sahibi ise “Ayı evimize girdi batırdı bizi, zarardayız. Ben şimdi gördüm şok oldum yani. 65 yaşıma geldim bu şekilde zararı ilk defa görüyorum. Bunu insan yapsaydı bu şekilde yapmazdı, bunun zararı bize oldukça fazla. Evde kullanılabilecek hiç bir şey kalmamış, tamamını çöpe dökeceğiz, burada böyle kalınmaz. Devlet ayısına sahip çıksın” ifadelerini kullandı.

Ayıların saldırısı sebebiyle eşyalarını da kış aylarında kendileri ile beraber aşağıya indirmek mecburiyetinde kaldıklarını, bundan sonraki süreçte tedbir alınmazsa kendi taktiklerinin bu olacağını dile getiren bir başka köy sakini Nihat Özdemir ise “Tarlaları ektik domuz yedi, tarlaları bıraktık.

Yaylalara çıkalım dedik, bir iki adet hayvan sakladık, bu sefer ayı geldi yaylalarımızı kırdı, yıktı, bozdu. İçindeki yatakları taşımıyorduk peşimizde, şimdi zorunlu taşıyacağız. Bu sefer de tahtalarımızı deliyorlar. Bu ayıyı bize kardeş yapmasınlar, yeter artık” dedi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Güreş şampiyonu boğanın alıcısı bir servet ödedi!

Güreş şampiyonu boğanın alıcısı bir servet ödedi!

Artvin ve yöresinde gerçekleştirilen boğa güreşlerinde şampiyonluğu kazanan 8 yaşında, 820 kilo ağırlığındaki 'Küçük Enişte' isimli boğa, sahibi tarafından lüks araba fiyatına satıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz