Asgari Geçim İndirimi Artıyor!

Asgari ücret alanlarla alakalı düzenleme torba tasarı ile meclisten geçirildi. Yeni düzenleme ile birlikte Eylül ayından bu zamana kadar maaşlarında düşüş olan asgari ücretlilerin, asgari geçim indirimi yükseltilerek denge sağlanacak.


Asgari Geçim İndirimi Artıyor!

Torba tasarı olarak bilinen Bazı Vergi Yasaları ile Öbür Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kanunla, çalışanların ücretlerinin 2017 senesi eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında bin 404 liranın (net asgari ücret) altına düşmesi sebebiyle ücretlerinde yaşanan azalışı telafi etmek maksadıyla Gelir Vergisi Kanunu’na geçici madde eklendi. Buna göre, gerek bekar ve çocuksuz asgari ücretliye, gerekse net ücreti bin 404 liranın altına düşecek ücretlilere, elde edecekleri net ücretleri bin 404 lirayı tamamlayacak biçimde ilave asgari geçim indirimi sağlanacak.

ASGARİ ÜCRET İÇİN KRİTİK TOPLANTI ARALIKTA BAŞLAYACAK

Asgari ücretin yeni senede ne kadar olacağını tespit edecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplantısı Aralık ayının ilk haftasında başlayacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşuyor. Aralık ayının ilk haftasında yapılacak toplantılarda işçi ve işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak. Asgari ücret kararı 7 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiriyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

Bakanlıktaki toplantının sonrasında Türk-İş ve TİSK’in ev sahipliğinde de toplantılar yapacak Komisyon, son toplantısını aralık ayı bitmeden Bakanlıkta yaparak 2018 senesinde geçerli olacak asgari ücreti tespit edecek.

ASGARİ ÜCRET BİN 404 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Kapıcılarda ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için 2 bin 88 lira 56 kuruşu (işverene maliyet tutarında sosyal güvenlik primindeki yüzde 5 oranındaki indirim dikkate alınmış ve 100 lira/ay teşvik indirimi hariç) buluyor. Bunun bin 777 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 275 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 35 lira 55 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu yaratıyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir

2018’de AGİ ücretleri arttı mı? AGİ nasıl hesaplanır? İşte yanıtı

"AGİ ne kadar oldu?" sorusuna cevap aranıyor. Asgari ücretin ortalama yüzde 14.2 oranında artırılmasıyla birlikte AGİ'de de artış yaşandı.

2 Yorumlar
 1. BİR AN ÖNCE ASGARİ ÜCRETLİLERE İYİ BİR ZAM YAPILMASI GEREKİYOR NEDİR Kİ 1404 LİRA DÜŞÜNÜN Bİ SADECE

 2. EN AZ EV KİRASI: 500 TL TOPLAMDA 1:420 TL YAPMAKTA DEVLETİMİZİN VERDİĞİ 1:404 TL
  EN AZ ELEKTRİK :100 EN AZINDAN 16 TL ZAM GELİRSE ÖLMEYİZ AMA AYAKTA KALMAYA
  EN AZ SU :30 ÇALIŞIRIZ BİZE ZAM YAPMAYIN BİZİM YERİMİZE BELEDİYE
  AYLIK EKMEK : 90 BAŞKANLARI DAHİL OLMAK ÜZERE TÜM MİLLET VEKİLLERİNE VERİN
  AYLIK PAZAR :200 Kİ AHİRET DEKİ YERLERİ TAM GARANTİ OLSUN BU DÜNYA BİZİM İÇİN
  SERVİS :100 CEHENNEM DİYER TARAF CENNETİMİZ OLACAK BAŞIMIZDAKİLER
  MUTFAK :300 BU DÜNYADA CENNET İ YAŞARKEN AHİRETTEKİ YERLERİNİ VARIN SİZ
  ULAŞIM :100 DÜŞÜNÜN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz