Asker Ailelerine Para Yardımı Yapılacak

Aile Bakanlığı, maddi durumu yetersiz, yardıma ihtiyacı olan er ve erbaş ailelerine 550 lira para yardım yapacak.


Asker Ailelerine Para Yardımı Yapılacak

Aile Bakanlığı, maddi vaziyeti yetersiz olan, yardıma muhtaç vaziyette olan er ve erbaş ailelerine yardım ediyor. Bakanlık, er ve erbaş aileleri için aylık 275 lira olmak üzere 2 aylık periyotlarla 550 liralık yardım sağlıyor. Babası askerde olan çocukların harçlıklarını da Bakanlık veriyor. 18 yaşından küçük çocuklara burs sağlanıyor. Program kapsamındaki hak sahiplerine aylık 100 lira ödeme yapılıyor..

ASKER YARDIMI ALMANIN ŞARTLARI

Askere giden kişi evliyse ve eşinin sosyal güvencesi yoksa Vakıf Mütevelli Heyetinin[ muhtaçlık kararı vermesi koşuluyla askerin eşi programdan faydalandırılıyor. Askere giden kişi bekarsa ve anne-babasının sosyal güvencesi yoksa Vakıf Mütevelli Heyetinin muhtaçlık kararı vermesi koşuluyla askerin annesi programdan faydalanıyor.

Askere giden kişi evli ise, programdan resmi nikâhlı eşi faydalandırılır. Askere giden kişi bekâr ise müracaat önceliği annenin oluyor eğer anne hayatta değil ise baba müracaatta bulunabiliyor.

2022 sayılı Yasaya göre Yaşlılık- Engelli Maaşı alan ve eşi/oğlu askerde olan kişiler öte yandan bu yardımdan yararlanabiliyor. Benzer biçimde Koşullu Nakit Transferi programından da faydalanmaya devam edebiliyor. Başvurmak içinse başvuran kişinin TC Kimlik numaralı nüfus cüzdanı yeterli oluyor. Bu aylığın ödenme süresi en fazla 15 ay oluyor.

ÖDEMEYİ PTT YAPIYOR

Asker yardımı için asker olan kişinin annesi ya da eşi nüfus kağıdıyla bulunduğu il yahut ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile müracaatını yaptıktan sonra, kişinin bütün bilgileri sorgulanıyor. Ardından Vakıf Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlileri hane ziyareti yapıyor ve tespit tutanağı tutuyor. Bunun sonrasında da Vakıf Mütevelli Heyeti sosyal inceleme raporları doğrultusunda uygun görürse yardım kararını alıyor ve onaylıyor. Yardımlar ise PTT aracılığıyla yapılıyor. (Yeni Şafak)

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Asker üşümesin diye vatandaş sınıra odun taşıdı

Asker üşümesin diye vatandaş sınıra odun taşıdı

Hatay'da hudut bölgesindeki askerler üşümesin diye odun götüren vatandaş, "Ananız, babanız sizi bu millete emanet bıraktı. Biz oldukça sizin, siz oldukça da bizim sırtımız yere gelmeyecek." ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz