Askeri Lojmanların Olduğu Arsa 1,7 Milyar Liraya Satıldı

İstanbul Zeytinburnu’nda askeri lojmanlarında içerisinde olduğu 97 bin metrekare büyüklüğündeki arsa ihaleyle Güney Gayrimenkul, Baş Yapı İnşaat, Esta İnşaat ve Elit Vizyon Yapı iş ortaklığına 1,7 milyar lira karşılığında satıldı.


Askeri Lojmanların Olduğu Arsa 1,7 Milyar Liraya Satıldı

Zeytinburnu’nda askeri lojmanların bulunduğu arsa için Emlak Konut GYO tarafından dün yapılan gelir paylaşım ihalesinde ipi, Güney Gayrimenkul, BaşAskeri lojman yerine 1.7 milyarlık proje Yapı İnşaat, Esta İnşaat ve Elit Vizyon Yapı iş ortaklığı göğüsledi. 4 ortak hayata geçecek gayrimenkul projesinin satış değeri için 1 milyar 730 milyon lira taahhüt ederken, Emlak Konut’a da firma payı olarak yüzde 37’ye denk gelen 640 milyon 100 bin lira teklif etti. İhaleyi kazanan şirkete en yakın teklif ise Yılmaz İnşaat’tan geldi. Yılmaz İnşaat proje değeri için 1 milyar 840 milyon, firma payı için 625 milyon 600 bin lira önerdi. İhaleyi kazanan ortaklar arsa sahibi olan Emlak Konut’a verecekleri 14 milyon 500 bin lira fark ile öne geçti.

PROJE DEĞERİ 2 MİLYARA ÇIKTI

Ağaoğlu Şirketler Grubu şirketi Akdeniz İnşaat da ihaleye girdi. Firma, satış değeri olarak 1 milyar 435 milyon lira, firma payı olarak 502 milyon 393 bin 500 lira öderdi. Mesa Mesken proje değeri için 1 milyar 406 milyon derken, Emlak Konut’a 466 milyon 792 bin lira önerdi. Proje değeri olarak en yüksek teklif ise Makro İnşaat ve Sancak İnşaat ortaklığından geldi. Ortaklar proje değeri için 2 milyar 35 milyon, firma payı içi de 610 milyon 500 bin lira önerdi. Nurol GYO ve İntaya İnşaat ise proje değerine 959 milyon, firma payına 335 milyon 650 bin dedi. İhalenin kapalı zarf ile teklif verilen ilk oturumuna katılan Uzman İnşaat ile Dağ Mühendislik-Al Zamil-Fuzul Yapı iş ortaklığı ile ikinci oturuma katılmadı.

55 BİN M2 PARK

Eski askeri lojmanların bulunduğu İstanbul Zeytinburnu’ndaki arsa 97 dönüm. Bu alanda 61 bin 845 metrekare inşaat yapılacak. Arsanın büyük bir bölümü park alanı olarak ayrıldı. Buna göre, toplam 55 bin 176 metrekarelik alan park olarak değerlendirilecek. Konut, ticaret, turizm, dini tesis alanlarının yer alacağı projede yükseklik tarihi yarımada silüeti de dikkate alınarak 35.5 metre ile sınırlandırıldı. Bazı binalara 2 kat yükseklik sınırı verildi. Emlak Konut GYO, üzerinde askeri lojmanların bulunduğu 102 bin 760 metrekarelik arsayı, TOKİ’den 2015 yılında toplam 400 milyon 5 bin liraya satın almıştı. Arsa, Olivium Alışveriş Merkezi ile Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün arasında yer alıyor. Lojmanların taşınma işlemleri devam ediyor.

Kaynak: Hürriyet

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Anadolu Yakası Metrosu İhalesi İptal Oldu

Anadolu Yakası Metrosu İhalesi İptal Oldu

Alarko Holding bağlı ortaklığı Alsim Alarko'nun yüzde 50 hisse sahibi olduğu ortak girişimin kazandığı Kaynarca-Pendik-Tuzla Metrosu ihalesi iptal oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz